D-Link DIR-655

Zalety:

  • Umiarkowana cena
  • Duża prędkość
  • Wyjątkowy system pomocy
  • Dobry VPN i QoS

Wady:

  • Mała funkcjonalność portu USB

DIR-655 jest weteranem rynku Wi-Fi, który przeszedł ewolucję od drogiej rakiety do łatwo dostępnego średniaka. Jego szybkość, na tle konkurentów, imponuje mniej niż kiedyś, niemniej jednak w naszym teście uzyskał drugi wynik w transferach i najlepszy w propagacji (w miarę oddalania się od rutera połączenie z nim zwalniało w najmniejszym stopniu ze wszystkich).

DIR-655 jest weteranem rynku Wi-Fi, który przeszedł ewolucję od drogiej rakiety do łatwo dostępnego średniaka. Jego szybkość, na tle konkurentów, imponuje mniej niż kiedyś, niemniej jednak w naszym teście uzyskał drugi wynik w transferach i najlepszy w propagacji (w miarę oddalania się od rutera połączenie z nim zwalniało w najmniejszym stopniu ze wszystkich). Szczególnie ściany stały się dla sygnału z D-Linka łatwą przeszkodą do pokonania. Warto też zwrócić uwagę, że transfery DIR-655 dużo przyrosły po przejściu ze współpracy z systemem dwu- do trzyantenowego. Wydajność transferu pakietów TCP wzrosła z 35 do 50 Mb/s. W podobnych proporcjach powiększyło się tempo obsługi pakietów UDP. Pliki kopiują się z szybkością 80 megabitów na sekundę.

Oprócz jednego gniazdka WAN i czterech LAN urządzenie zostało wyposażone w port USB, który podczas instalacji może być wykorzystany do zapisania parametrów sieci: nazwy oraz szyfru. Wtedy wystarczy pendrive przenieść do innych komputerów, żeby je automatycznie włączyć do sieci. Do tego samego celu można wykorzystać metodę przycisku albo wprowadzenia PIN-u. Szkoda, że tego portu nie da się wykorzystać do bardziej zaawansowanych celów - niewiele kosztowałby na przykład zintegrowany serwer FTP. Jedną z wad urządzenia jest za słaba wentylacja, co powoduje szybkie nagrzewanie się obudowy, niemniej jednak długotrwała praca nie powoduje żadnych problemów. Część bezprzewodowa może obsłużyć 50 użytkowników. Liczba podłączonych kablowo ograniczona jest tylko używaną maską.

Urządzenie wyróżnia się obszerną i sensownie podzieloną na strony witryną WWW. Za jej pomocą można uzyskać pełną kontrolę nad ruchem, usuwać i przyjmować nowych członków do sieci. DIR-655 udostępnia też gigantyczny plik pomocy, zawierający szczegółowe opisy procedur i znaczenia poszczególnych parametrów. W repertuarze obronnym figurują: filtrowanie adresów MAC i IP, biała i czarna lista oraz inspekcja pakietów.