D-Link DIR-855

D-Link DIR-855 ma bardzo wydajne radio pracujące jednocześnie w dwóch zakresach. Sumaryczną wydajność połączenia bezprzewodowego producent określił na 600 Mb/s. Oprócz jednego gniazdka WAN i czterech LAN urządzenie zostało wyposażone w port USB, który służy tylko do ułatwienia instalacji. Jest też niewielki ekranu LCD, wyświetlający aktualne informacje o pracy urządzenia. Wewnątrz obudowy są układy produkcji Atherosa.

Budowa

D-Link DIR-855 na pierwszy rzut oka wyróżnia się obecnością niewielkiego ekranu LCD, na którym można zażądać wyświetlenia aktualnych informacji o pracy urządzenia. Wewnątrz obudowy jest bardzo wydajne radio pracujące jednocześnie w dwóch zakresach oraz cztery gigabitowe gniazdka do sieci wewnętrznej i jedno takie samo do internetu. Wydajność połączenia bezprzewodowego producent określił na 600 Mb/s, co można rozumieć jako wydajność dla pojedynczego pasma, ale w istocie jest sumą maksymalnego transferu obu.

Możliwości

Oprócz jednego gniazdka WAN i czterech LAN urządzenie zostało wyposażone w port USB, który podczas instalacji może być wykorzystany do zapisania parametrów sieci: nazwy oraz szyfru. Wtedy wystarczy pendrive przenieść do innych komputerów, żeby je automatycznie włączyć do sieci. Do tego samego celu można wykorzystać metodę przycisku albo wprowadzenia PIN-u. Szkoda, że tego portu nie da się wykorzystać do bardziej zaawansowanych celów - niewiele kosztowałby na przykład zintegrowany serwer FTP. Jedną z wad urządzenia jest za słaba wentylacja, co powoduje szybkie nagrzewanie się obudowy, niemniej jednak długotrwała praca nie powoduje żadnych problemów.

Urządzenie wyróżnia się obszerną i sensownie podzieloną na strony witryną WWW. Za jej pomocą można uzyskać pełną kontrolę nad ruchem, usuwać i przyjmować nowych członków do sieci. DIR-855 udostępnia też gigantyczny plik pomocy, zawierający szczegółowe opisy procedur i znaczenia poszczególnych parametrów. W repertuarze obronnym figurują: filtrowanie adresów MAC i IP, biała i czarna lista oraz inspekcja pakietów.

Wyniki testu

W konkurencji wydajności kopiowania ruter może się pochwalić wynikiem ponad 130 megabitów na sekundę. Tyle osiągnął w transferze jednego pliku. W wypadku ich większej liczby, na każdy należy dodać po 13 milisekund do czasu wynikającego z sumarycznej objętości. Nieźle wypadł także test propagacji. D-Linki zawsze dobrze radziły sobie z przenikaniem sygnału przez przeszkody, DIR-855 kontynuuje tę dobrą tradycję. Na tle konkurentów najwyższej klasy test propagacji w otwartej przestrzeni wypadł przeciętnie. Warto też zwrócić uwagę, że transfery DIR-855 znacznie powiększyły się po przejściu ze współpracy z systemem dwu- na trzyantenowy. Wydajność transferu pakietów TCP wzrosła z 43 do 66 Mb/s. W podobnych proporcjach przyspieszyła się obsługa pakietów UDP.

D-Link DIR-855

pakiety

D-Link DIR-855

pliki

D-Link DIR-855

propagacja