D-Link DSL-2740B

Zalety:

  • wzorowy instalator
  • wyjątkowy system pomocy
  • niezła wydajność

Wady:

  • spora cena

D-Link, podobnie jak inni producenci, zbudował kombajn przez dodanie modułu modemu ADSL 2+ do rutera, który technicznie najlepsze lata ma już za sobą. W efekcie nie mamy gigabitowego Ethernetu do wewnętrznych połączeń kablowych. Także transfer bezprzewodowy w DSL-2740B ustępuje szybkością najnowszym wyspecjalizowanym ruterom, chociaż wśród kombajnów dalej mieści się w ścisłej czołówce.

D-Link, podobnie jak inni producenci, zbudował kombajn przez dodanie modułu modemu ADSL 2+ do rutera, który technicznie najlepsze lata ma już za sobą. W efekcie nie mamy gigabitowego Ethernetu do wewnętrznych połączeń kablowych. Także transfer bezprzewodowy w DSL-2740B ustępuje szybkością najnowszym wyspecjalizowanym ruterom, chociaż wśród kombajnów dalej mieści się w ścisłej czołówce. Urządzenie wyposażono w trzy anteny używane zarówno do nadawania jak i do odbioru. Daje to osiągi zbliżone do rutera DIR-655 tego producenta. Kopiowanie przez eter przebiega w tempie 80 Mb/s, obsługa pliku trwa 21 milisekund. To są wyniki dające miejsce w kombajnowej czołówce. Minimalnie gorzej wypadły transmisje pakietowe, ale nadrobiły straty mało stratnym przechodzeniem przez powietrze i większe przeszkody. W sumie czwarta wydajność.

DSL-2740B pozbawiono portu USB. To zredukowało arsenał środków używanych do automatycznej instalacji o metodę WCN. Z automatów pozostał tylko PIN oraz synchroniczne naciśnięcie przycisku. I manualne wstukiwanie szyfru z klawiatury. Na szczęście te braki rekompensuje bardzo dobry instalator. W jego bazie danych są parametry polskich dostawców Internetu. Wystarczy dopisać nazwę użytkownika i dwukrotnie (?) hasło żeby po krótkim oczekiwaniu nawiązać połączenie ze światem. Bez problemów przebiega także konfiguracja ręczna z jednym zastrzeżeniem. Z naszymi kartami Intela nie ustalał się automatycznie tryb 802.11n. Dopiero ręczne wymuszenie najszybszych ustawień poprawiło sytuację.

Część bezprzewodowa może obsłużyć 25 użytkowników. Liczba podłączonych kablowo ograniczona jest tylko używaną maską. Urządzenie wyróżnia się obszerną i sensownie podzieloną na strony witryną WWW. Za jej pomocą można uzyskać pełną kontrolę nad ruchem, usuwać i przyjmować nowych członków do sieci. DSL-2740B udostępnia też gigantyczny plik pomocy, zawierający szczegółowe opisy procedur i znaczenia poszczególnych parametrów. W repertuarze obronnym figurują: filtrowanie adresów MAC i IP, biała i czarna lista oraz inspekcja pakietów.