DFI LanParty Blood-Iron P43-T34

Pogłoski o śmierci DFI jako marki płyt głównych okazują się mocno przesadzone. Nadal można kupić płyty tej firmy i to dla różnych platform, nawet tych starszych. DFI DFI LanParty Blood-Iron P43-T34 przeznaczona jest do procesorów LGA775.

Płyta wykorzystuje chipset Intela z mostkiem północnym P43 i południowym ICH10. Dla osoby chcącej złożyć komputer ze starszym procesorem i pojedynczą karta graficzną układ ten jest doskonałym rozwiązaniem. Płyta współpracuje z procesorami na FSB 1333, 1066 i 800 MHz. Wyposażono ją w cztery gniazda pamięci DDR3 o częstotliwości pracy do 1333 MHz.

Trzeba przyznać, że wykonana w formacie ATX konstrukcja potrafi przypaść do gustu. Widać staranne zaprojektowanie i wykonanie, bez zbędnych fajerwerków i szkodliwej przesady. Rozłożenie elementów płyty jest dobre, nie stwarzające miejsca do konfliktów pomiędzy podzespołami komputera. Za odprowadzanie ciepła odpowiadają dwa radiatory na układach chipsetu.

Płyta nie jest przeznaczona dla fanów ekstremalnego podkręcania najbardziej wymagających układów , gdyż czterofazowa sekcja zasilania procesora mogłaby temu nie podołać. Jednakże w rozsądnych granicach da się na niej podkręcić każdy procesor, a układy dwurdzeniowe nawet znacznie bardziej, gdyż płyta osiąga bez problemu wysokie wartości FSB.

Dla kart rozszerzeń przewidziano gniazda: jedno PCI-Express x16, trzy PCI-Express x1 i dwa PCI. Podłączyć możemy sześć napędów SATA (transfer SATA 3Gb/s) i dwa ATA (ATA100, kontroler JMB368). Na tylnym panelu umieszczono dwa gniazda PS2, dwa SPDIF, sześć USB, sześć mini-jack, zworkę do resetowanie ustawień BIOSu i jedno RJ45. Układ odpowiedzialny za gniazdo sieciowe to JMC250.

Zastosowany kodek dźwięku Realtek ALC885 sprawdza się bardzo dobrze uzyskując wysokie noty w teście. Testy potwierdziły dobre wrażenia: płyta była wydajna i pracowała stabilnie. Podkręcanie dwurdzeniowych procesorów daje doskonałe wyniki, ale nawet te czterordzeniowe da się mocno przetaktować bez większego ryzyka. BIOS daje tutaj bardzo duże możliwości dzięki wielu funkcjom i odpowiednim zakresom ustawień. Zapisywanie profili BIOSu także na pewno się przyda.

DFI LanParty Blood-Iron P43-T34 to niedroga, ale dobrze zaprojektowana i działająca płyta z podstawką LGA775. Użytkownik będzie z niej zadowolony, o ile nie podniesie zbyt wysoko poprzeczki wymagań, odnośnie sekcji zasilania i liczby dodatkowych gniazd.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: