DFI LanParty DK 790FX-M2RSH

Zalety:

  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Rozbudowany BIOS
  • Obsługa CrossFire x16

Wady:

  • Brak eSATA i IEEE1394
  • Wysoka cena

DFI LanParty DK 790FX-M2RSH wykorzystuje chipset AMD 790FX z mostkiem południowym AMD SB750. Jest to połączenie najlepszych układów AMD. Tym samym płyta służy do budowy bardzo wydajnego komputera z systemem graficznym złożonym z kart AMD pracujących w trybie CrossFire.

DFI LanParty DK 790FX-M2RSH wykorzystuje chipset AMD 790FX z mostkiem południowym AMD SB750. Jest to połączenie najlepszych układów AMD. Tym samym płyta służy do budowy bardzo wydajnego komputera z systemem graficznym złożonym z kart AMD pracujących w trybie CrossFire. Chipset AMD wspiera wszystkie najnowocześniejsze technologie – PCI-E 2.0, HT 3.0, CrossFireX (obsługa do trzech kart graficznych). Opisywana płyta powinna być idealną podstawą dla Phenoma, szczególnie w najnowszej wersji z rdzeniem Deneb.

Planując rozłożenie elementów nie uniknięto drobnych wpadek – gniazda pamięci znajdują się zbyt blisko podstawki procesora, zaś wtyczkę zasilnia 8-pin umieszczono w trudno dostępnym miejscu pomiędzy tylnym panelem, a radiatorem sekcji zasilania procesora. To jednak szczegóły. Ważniejsze jest to, że moduły da się wymieniać bez demontowania karty graficznej, zaś po umieszczeniu w pierwszym PCI-Express nawet bardzo dużej karty graficznej, nie zasłonimy żadnego z gniazd kart rozszerzeń. Na płycie oprócz trzech portów PCI-Express x16 umieszczono jeszcze trzy PCI. Dzięki poziomemu położeniu sześciu gniazd SATA i pojedynczego IDE, podłączane do nich kable nie wchodzą w konflikt z innymi elementami komputera. Na płycie umieszczono cenione przez entuzjastów przyciski POWER i RESET oraz wyświetlacz stanów POST BIOSu. Układ chłodzenia to duży radiator na sekcji zasilania połączony z radiatorem mostka północnego rurką cieplną i maleńki radiator na mostku południowym. Na tylnym panelu płyty umieszczono sześć gniazd USB, PS2 myszy i klawiatury, dwa SPDIF, sześć mini-jack i jedno RJ-45. Znajdziemy tu też zworkę do resetowania ustawień BIOSu. Przy tak zaawansowanej konstrukcji rzuca się w oczy brak IEEE1394 i eSATA.

Płyta bez problemu przeszła wszystkie testy choć nie wykazała się podczas nich wyjątkową wydajnością. Dobrze za to podkręcały się na niej procesory co jest także zasługą rozbudowanego BIOSu o sporej liczbie i zakresie ustawień.

Choć DFI LanParty DK 790FX-M2RSH jest bardzo zaawansowaną płytą to raczej nie zdobędzie wielkiego grona zwolenników. Docenią ją fani overclockingu, ale dla przeciętnego użytkownika jej cena w stosunku do oferowanych możliwości okaże się zbyt wysoka.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier