DFI LanParty DK 790GX-M2RS

Płyta DFI LanParty DK 790GX-M2RS zbudowana z użyciem chipsetu AMD 790GX/SB750 wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony cechuje się dobrą wydajnością i jakością wykonania, z drugiej zaskakuje brak zintegrowanych gniazd wideo, które powinny występować w komplecie z wbudowanym rdzeniem graficznym Radeon HD 3300.

Płyta DFI LanParty DK 790GX-M2RS zbudowana z użyciem chipsetu AMD 790GX/SB750 wywołuje mieszane uczucia. Z jednej strony cechuje się dobrą wydajnością i jakością wykonania, z drugiej zaskakuje brak zintegrowanych gniazd wideo, które powinny występować w komplecie z wbudowanym rdzeniem graficznym Radeon HD 3300. Chipset AMD ze zintegrowanym układem graficznym Radeon HD 3300 pozwala nie tylko w granie w starsze gry, ale także na oglądanie filmów wysokiej rozdzielczości.

To ostatnie bardzo ułatwia obsługa złącza HDMI. Problem w tym, że takiego złącza na opisywanej płycie nie ma. Nie znajdziemy nawet zwykłego DVI, a jedynie piny do jego podłączenia. Oczywiście kabla z takim złączem nie znajdziemy w wyposażeniu płyty. Nasuwa to przypuszczenie, że producent postanowił skoncentrować się na wykorzystaniu innych walorów chipsetu takich jak dobra podatność na podkręcanie czy obsługa CrossFire. Niestety, dochodzi tu do konfliktu interesów gdyż przy takim podejściu należałoby użyć chipsetu AMD 790FX, który wprawdzie nie posiada zintegrowanego rdzenia graficznego, ale za to obsługuje karty graficzne w trybie CrossFire x16 podczas gry GX tylko x8.

Płytę zbudowano w pełnym formacie ATX. Dzięki temu mamy do dyspozycji nie tylko dwa złącza PCI-Express x16, ale także PCI-Express x1 i trzy PCI. Ogólnie panuje tu znacznie mniejszy ścisk niż na jej odpowiedniku Micro-ATX, ale mimo tego gniazda pamięci nadal niemal przylegają do podstawki AM2+.

Układ chłodzenia oddaje specyfikę AMD – niewielkie radiatory na mostku północnym i południowym i znacznie większy na sekcji zasilania procesora co pozwala na bezproblemowe używanie układów o bardzo wysokich wartościach TPD.

Testy DFI LanParty DK 790GX-M2RS przeszła bez problemów. Pracowała stabilnie i wydajnie. BIOS płyty uzasadniałby tezę o stworzeniu jej z myślą o podkręcaniu choć także i tutaj nie znajdziemy żadnych rewelacji.

DFI LanParty DK 790GX-M2RS to wiele zalet, ale i dość kontrowersyjny pomysł. Pozbawienie płyty złącz HDMI i DVI ogranicza jej funkcjonalność i stawia pod dużym znakiem zapytania sens zastosowania chipsetu ze zintegrowanym rdzeniem graficznym.