DFI LanParty DK X38

Zalety:

  • - Przemyślany BIOS
  • - Dobre rozłożenie elementów płyty
  • - Skuteczne chłodzenie chipsetu

Wady:

  • - Dość wysoka cena
  • - Brak eSATA i IEEE1394

Przeglądając specyfikację techniczną płyty DFI LanParty DK X38, można odnieść wrażenie, że jedyną różnicą pomiędzy nią, a DFI LanParty DK X48 jest zastosowanie starszego typu mostka północnego – Intel X38. W praktyce oznaczałoby to zupełny brak różnic mimo, iż oficjalne parametry mostków nieco się od siebie różnią. Decydując się na płytą z X38, dostajemy to samo – doskonały chipset z obsługą kart graficznych w trybie CrossFire x16.

Przeglądając specyfikację techniczną płyty DFI LanParty DK X38, można odnieść wrażenie, że jedyną różnicą pomiędzy nią, a DFI LanParty DK X48 jest zastosowanie starszego typu mostka północnego – Intel X38. W praktyce oznaczałoby to zupełny brak różnic mimo, iż oficjalne parametry mostków nieco się od siebie różnią. Decydując się na płytą z X38, dostajemy to samo – doskonały chipset z obsługą kart graficznych w trybie CrossFire x16. Pozostałe układy zastosowane na obu płytach są identyczne. Podobnie jest z rozłożeniem elementów i liczbą wszelkiego rodzaju złącz. Dzielą więc i wady – brak IEEE1394 i eSATA oraz dość prostą sekcję zasilania procesora (co nie oznacza, że nieskuteczną). Co za tym idzie płyty walczą o tego samego klienta – osobę interesującą się overclockingiem. Czy w takim razie istnieją pomiędzy nimi jakieś większe różnice? Jedynym co daje się zauważyć jest zupełnie różna konstrukcja układu chłodzenia. Na nowszej DK X48 postawiono na tradycyjny układ z miedzianymi radiatorami i rurkami cieplnymi. X38 posiada aluminiowe radiatory na układach zasilania procesora i mostku południowym. Po wyjęciu płyty z pudełka widzimy zupełnie odsłonięty mostek północny. Producent dostarcza do płyty, bardzo duży aluminiowy radiator wspomagany przez rurki cieplne i dający możliwość instalacji dodatkowego wentylatora. Konstrukcję tą sami musimy zamontować na mostku północnym płyty. W czasie pracy dobrze wywiązuje się ze swojej funkcji, nawet działając w pełni pasywnie. Po dołożeniu wentylatora (nie ma go na wyposażeniu płyty), zbijamy temperaturę o kolejnych kilka stopni. Dlaczego radiator nie został zainstalowany od razu przez producenta? Jego znaczna wysokość wymusiłaby ogromne rozmiary pudełka a tym samym podniosła koszty transportu płyt. Jest też bardziej narażona na uszkodzenia mechaniczne w czasie transportu.

Porównując skuteczność układów chłodzenia na DK X48 i DK X38, gdy ten drugi jest wspomagany aktywnie, widzimy, że w tym przypadku firma, w nowszej konstrukcji poczyniła niewielkie ustępstwa w skuteczności działania na rzecz walorów praktycznych i łatwości obsługi.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier