DFI LanParty DK X58-T3eH6

Zalety:

  • Jakość wykonania
  • Dobre rozłożenie elementów płyty
  • Bardzo rozbudowany BIOS

Wady:

  • Brak gniazd eSATA
  • Sprawna obsługa BIOSu wymaga dłuższej nauki i przyzwyczajenia

Wszystkie liczące się firmy mają już w swojej ofercie płyty z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58. Nie mogło wśród nich zabraknąć znanej fanom podkręcania DFI. Jedną z takich płyt tego producenta jest DFI LanParty DK X58-T3eH6.

Wszystkie liczące się firmy mają już w swojej ofercie płyty z podstawką LGA1366 i chipsetem Intel X58. Nie mogło wśród nich zabraknąć znanej fanom podkręcania DFI. Jedną z takich płyt tego producenta jest DFI LanParty DK X58-T3eH6. Sercem płyty jest chipset z mostkiem północnym Intel X58 i południowym Intel ICH10R. Dzięki temu dysponuje ona doskonałymi parametrami użytkowymi. Płyta z podstawką LGA1366 obsługuje procesory Intel Core i7, karty graficzne pracujące w systemach NVIDIA SLI lub ATI CrossFire, a także pamięci DDR3 o częstotliwości pracy 1066 i 1333 MHz. Oczywiście to ostatnie zależy przede wszystkim od procesora, w którym zintegrowano kontroler RAM.

Możliwa jest także znacznie szybsza praca modułów RAM. Na płycie znajdziemy także wiele, znanych już wcześniej układów: za dźwięk odpowiada kodek Realtek ALC 889, złącze IEEE1394 obsługuje układ VIA VT6308P, zaś gniazdo RJ-45 układ Marvell 88E8053. Mostek południowy obsługuje 6 napędów SATA, ale wspomaga go układ JMicron JMB 363 dzięki czemu mamy do dyspozycji dwa dodatkowe złącza SATA i jedno ATA dla dwóch napędów starszego typu.

Samą płytę wykonano bardzo starannie, używając wysokiej jakości części i dobrze rozplanowując rozmieszczenie jej elementówModuły RAM DDR3 można instalować w sześciu gniazdach. W sumie obsłużą one do 24 GB pamięci. Odsunięto je od gniazda PCI-Express x16, co ułatwia ich wymianę i montaż. Karty rozszerzeń możemy instalować w jednym z trzech gniazd PCI-Express x16, pojedynczym PCI-Express x4 bądź dwóch PCI.

Sześcofazowa sekcja zasilania procesora działa bardzo sprawnie. Układ chłodzenia złożony z radiatorów na sekcji zasilania i mostku północnym połączonych rurką ciepną i małego radiatora na mostku południowym także radzi sobie dobrze. Na płycie umieszczono przyciski POWER i RESET oraz wyświetlacz stanów POST BIOS-u.

BIOS DFI posiada ogromną ilość ustawień i bardzo duże ich zakresy. Niestety jest dość nieuporządkowany i wymaga dłuższego przyzwyczajenia. Jednakże niektóre jego funkcje mogą się bardzo spodobać. Da się na przykład ustawić mnożniki procesora oddzielnie, zależnie od tego ile rdzeni będzie w danej chwili aktywnych.

Testy płyty przebiegły bez problemu – stabilność i wydajność wypadły dobrze. Nie było też kłopotu ze znacznym podniesieniem częstotliwości wartości bazowej. Płyta DFI LanParty DK X58-T3eH6, to wyjątkowo solidna konstrukcja. Brak jej fajerwerków, ale ze swej funkcji wywiązuje się doskonale. To urządzenie dla tych, którzy cenią efektywność a nie efektowność rozwiązań.