DFI LanParty JR P45-T2RS

Zalety:

  • Wysoka jakość wykonania
  • Dobra wydaność
  • Można na niej podkręcać mniej wymagające procesory

Wady:

  • Brak eSATA i IEEE1394
  • Mocno nagrzewające się radiatory chipsetu
  • Bardzo wysoka cena

Płyta Micro-ATX od DFI – to niecodzienna sytuacja, ale ponieważ ostatnio w ofercie tej kultowej wśród miłośników overclockingu firmy znalazły się i tego typu urządzenia, sprawdziliśmy czy zmniejszenie formatu odbyło się kosztem wydajności i funkcjonalności.

Płyta Micro-ATX od DFI – to niecodzienna sytuacja, ale ponieważ ostatnio w ofercie tej kultowej wśród miłośników overclockingu firmy znalazły się i tego typu urządzenia, sprawdziliśmy czy zmniejszenie formatu odbyło się kosztem wydajności i funkcjonalności. DFI LanParty JR P45-T2RS zbudowano wykorzyztując chipset Intela – mostek północny P45 i południowy ICH10R. Obsługuje procesory Intel Core 2 Duo i Core 2 Quad. Może współpracować z pamięciami DDR2 o częstotliwości pracy 667, 800 i 1066 MHz. Pewne wątpliwości budzi bardzo prosta sekcja zasilania procesora. Cztery fazy to niewiele, ale w testach płyta poradziła sobie bez problemu z wymagającym czterordzeniowym procesorem. Niewielkie rozmiary rodzą też obawy o rozłożenie elementów płyty. Wymiana modułów RAM bez wyjmowania karty graficznej jest możliwa, ale bardzo trudna. Elementy układu chłodzenia znajdują się dość blisko podstawki procesora co może uniemożliwić montaż niektórych coolerów. Na płycie umieszczono dwa złącza PCI-Express x16 rozdzielone złączem PCI-Express x4, zaś pod nimi starszego typu PCI.

Po włożeniu karty graficznej z szerokim systemem chłodzenia "znika" nam PCI-Express x4. Umieszczenie poziomo gniazd napędów SATA sprawia, że nie ma problemu z ich podłączeniem w dowolnej konfiguracji. Na płycie znalazło się nawet miejsce dla przycisków POWER i RESET. Pochwalić należy położenie gniazd zasilania: 24-pin ponad gniazdami pamięci i 8-pin nad radiatorem sekcji zasilania – podłączone do nich kable nie powodują bałaganu w obudowie. Na tylnym panelu płyty znajdziemy złącza PS2 myszy i klawiatury, optyczne i elektryczne SPDIF, sześć USB, sześć mini-jack i RJ-45. Umieszczono tutaj też zworkę do kasowania ustawień BIOSu.

Za obsługę złącza dla dwóch napędów ATA odpowiada układ JMicron JMB368. Jako kontrolera karty sieciowej użyto układu Marvell 88E8953, zaś generowanie dźwięku powierzono układowi Realtek ALC885.

Płyta dobrze sprawdziła się podczas testów wykazując się przyzwoitą wydajnością i wysoką stabilnością pracy. Jest zdolna do pracy z wysokimi wartościami FSB ale ze względu na prosty układ zasilania, podkręcanie procesorów czterordzeniowych z wyższej półki może być ryzykowne. Zwolennikom overclockingu spodoba się BIOS z dużą liczbą opcji o sporym zakresie ustawień.

Płyta DFI LanParty JR P45-T2RS wywarła pozytywne wrażenie. Można ją wykorzystać w komputerze o niewielkich wymiarach, ale jedna z jej cech potrafi zniechęcić – bardzo wysoka jak na taką konstrukcję cena, wynosząca ponad 600 zł.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier