DFI LanParty LT X48

Zalety:

  • - Przemyślany BIOS
  • - Dobre rozłożenie elementów płyty
  • - Cyfrowa sekcja zasilania
  • - Pomysłowy system chłodzenia

Wady:

  • - Wysoka cena
  • - Brak eSATA
  • - Problem ze stabilnością systemu z pamięciami 1066 MHz

Chcąc nie tylko podkręcić procesor, ale także utrzymać stabilnie pracujący system po takim zabiegu przez bardzo długi okres czasu i jednocześnie nie martwić się o ewentualne uszkodzenia podzespołów, z oferty DFI powinniśmy wybrać płyty z serii LanParty LT. Jedną z nich jest DFI LanParty LT X48.

Chcąc nie tylko podkręcić procesor, ale także utrzymać stabilnie pracujący system po takim zabiegu przez bardzo długi okres czasu i jednocześnie nie martwić się o ewentualne uszkodzenia podzespołów, z oferty DFI powinniśmy wybrać płyty z serii LanParty LT. Jedną z nich jest DFI LanParty LT X48. Płyta posiada kilka cech szczególnie predysponujących ją do podkręcania. Najmniej istotną różnicą w stosunku do DK jest zmieniona kolorystyka. Znacznie ważniejsze jest zastosowanie systemu chłodzenia opisanego już przy okazji DK X38, z dostarczanym jako osobny element radiatorem mostka północnego, umożliwiającym łatwe dodanie do niego wentylatora. Z kolei radiator sekcji zasilania dzięki swej konstrukcji umożliwia wyprowadzenie części ciepła na zewnątrz obudowy. Najważniejszą z cech płyty jest z pewnością zastosowana w niej w pełni cyfrowa sekcja zasilania procesora. Umożliwia to nie tylko utrzymanie stabilnego napięcia, ale i bezproblemową pracę przez długi czas bardzo mocno podkręconego komputera, nawet jeżeli obiektem overclockingu będzie najbardziej wymagający procesor czterordzeniowy o ogromnym zapotrzebowaniu na energię.

Przy dość wysokiej cenie płyty niezrozumiały jest brak gniazda eSATA, choćby na dodatkowym śledziu. Na uwagę zasługuje ze to, charakterystyczne dla droższych konstrukcji umieszczenie kodeka dźwięku wraz z gniazdami mini-jack i SPDIF nie na samej płycie, ale na specjalnej karcie podłączanej do płyty dwunastożyłowym kablem. Teoretycznie ma to pozwolić na uzyskanie wyższej jakości dźwięku, choć testy tego nie potwierdzają. Zaletą rozwiązania jest na pewno możliwość całkowitej rezygnacji z kodeka Realtek ALC885 oraz wydzielenie większej ilości miejsca na tylnym panelu płyty.

Podsumowując - DFI LanParty LT X48 mimo wysokiej ceny z pewnością znajdzie grono zwolenników. To co mało użyteczne dla przeciętnego użytkownika może bowiem być bezcenne dla prawdziwego overclockera.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier