DS1513+

Obudowa, choć szersza i niższa (157 x 248 x 233 mm) niż w serwerze QNAP Turbo Nas TS-569 Pro, mieści identyczną liczbę dysków (pięć). Ich montaż jest jeszcze bardziej uproszczony, bo mocowane są do tacek bez używania wkrętaka, za pomocą specjalnych klipsów.

Możliwość zamontowania do pięciu dysków twardych to spory atut tej konstrukcji, zwłaszcza że rozbudowany kontroler RAID pozwala na pracę w trybach 0, 1, 5, 6, 10. To daje spore możliwości i optymalne wykorzystanie każdej liczby dysków. Warto też wspomnieć o łatwej możliwości rozbudowy serwera, na przykład przez dodanie kolejnych dysków do pustych kieszeni i przejścia z RAID 1 na RAID 5 czy z RAID 5 na RAID 6 bez utraty danych.

Producent zrezygnował z dodatkowego wyświetlacza. Synology ma za to cztery interfejsy LAN, które po połączeniu (funkcja Link Aggregation) teoretycznie pozwalają na uzyskanie wyższej wydajności i niezawodności (awaria nawet kilku interfejsów LAN nie powoduje utraty połączenia z serwerem).

W wypadku czterech dysków i wybraniu wolumenu opartego na RAID 10 konfiguracja dysków trwa nawet kilkanaście minut, ale to normalne. System DSM to według nas jedno z najlepszych rozwiązań do zarządzania serwerami NAS: jest prosty w użyciu (przejrzysty, w pełni spolszczony interfejs), a przy tym daje spore możliwości osobom chcącym dostosować urządzenie do swoich potrzeb. Zamierzając rozbudować możliwości serwera, warto zajrzeć do Centrum Pakietów, gdzie znajduje się ponad 50 aplikacji do zainstalowania, podzielonych na kilka kategorii (kopia bezpieczeństwa, multimedia, biznes, bezpieczeństwo, narzędzia).

Wydajność serwera przy połączeniu za pomocą jednego interfejsu LAN jest równie wysoka jak modelu QNAP-a, czyli dochodzi do granicy fizycznych możliwości gigabitowego interfejsu sieciowego. Skorzystanie technologii Link Aggregation pozwala tę prędkość w niektórych sytuacjach podwoić. Wiele jednak zależy od infrastruktury (wymagany jest np. przełącznik IEEE 802.3ad) i tego, z jakimi plikami pracujesz.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: