DS214Play

Synology DS214Play to starannie wykonany i dobrze zaprojektowany NAS do zastosowań domowych i małych firm. Napędza go dwurdzeniowy procesor Intela o częstotliwości 1,6 GHz. Umożliwia montaż dwóch dysków twardych (3,5 cala), lub mniejszych 2,5 calowych. Z przodu obudowy zamontowano diody sygnalizujące pracę nośników i urządzenia. Obok nich jest gniazdo USB i przycisk do szybkiego wykonywania kopii plików z zewnętrznych urządzeń. Jest też czytnik kart pamięci SD. Z tyłu obudowy umieszczono jeden duży wentylator (92x92 mm) oraz dodatkowe gniazda: USB 3.0, LAN (gigabitowa karta sieciowa) i jedno eSATA.

Polecamy: Najlepsze NAS-y do zastosowań domowych

Synology DS214Play pracuje stabilnie i bardzo cicho. Wentylatora praktycznie nie słychać, a obudowa jest dobrze schładzana. Duże gumowe stopki redukują drgania wywołane pracą nośników a wbudowane diody sygnalizują czy dyski działają poprawnie. Serwer umożliwia strumieniowe zdjęć, muzyki i filmów wideo (obsługuje kodeki H.264 (AVC), MPEG-4 Part 2, MPEG-2, VC-1). Ma wbudowany serwer DLNA a mocny procesor bez problemów radzi sobie z transkodowaniem wideo w rozdzielczości 1080p.

To jeden z najszybszych serwerów dwudyskowych z pojedynczym interfejsem LAN. Podczas testów pracował z szybkością ponad 100 MB/s, czyli praktycznie na granicy fizycznych możliwości gigabitowej sieci LAN. Szybko zapisuje też zbiory różnorakich plików (dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne, zdjęcia, duże pliki ISO) Podczas testów monitorowaliśmy minimalne i maksymalne zużycie prądu. Niestety pod tym względem Synology sklasyfikował się na końcu stawki pobierając prawie dwukrotnie więcej prądu (28 W) od większości urządzeń uczestniczących w teście. Tego się niestety spodziewaliśmy, bo procesory Atom Intela nie należą do najbardziej energooszczędnych, za to nadrabiają tą niedogodność wysoką wydajnością.