DS414

Synology DS414 to nieco tańsza alternatywa dla serwera QNAP-a Turbo NAS TS-421. Umożliwia zamontowanie czterech dysków twardych lub nośników SSD. O ile w serwerach innych producentów dyski należy przykręcić do specjalnych prowadnic, to w tym serwerze są one mocowane za pomocą specjalnych zatrzasków. Montaż dysków jest więc mniej czasochłonny i prostszy. Obudowa jest nieduża (165 x 203 x 233.2 mm ), ma nowoczesny wygląd i jest starannie wykonana.

Serwer ma pomysłowo rozwiązany system chodzenia, który składa się z dwóch wentylatorów (92x92mm). Pracują one ze stosunkowo niewielką prędkością i praktycznie są niesłyszalne. Awaria jednego z wentylatorów nie wpływa w istotny sposób na pogorszenie warunków pracy umieszczonych w obudowie podzespołów, bo automatycznie zwiększa się wydajność drugiego. To optymalne rozwiązanie zapewniające cichą i zarazem bezpieczną pracę serwera.

Zastosowany procesor Marvella pracuje z prędkością 1,3 GHz. To niezbyt wysoka częstotliwość, ale w tego typu serwerze jest w zupełności wystarczająca. Do dyspozycji są dwa interfejsy sieciowe, które dzięki technologii Link Aggregation można łączyć. Z przodu obudowy podobnie jak w serwerze Turbo NAS TS-421 umieszczono gniazdo USB 2.0 i przycisk do kopiowania danych z zewnętrznych nośników. Dodatkowe dwa gniazda USB 3.0 zamontowano z tyłu obudowy. Można je wykorzystać np. do podłączenia drukarki.

Mocną stroną serwera jest oprogramowanie, które jest rozbudowane i zarazem proste w obsłudze. Dostępne jest w polskiej wersji językowej i wyposażone w opcję automatycznej aktualizacji. Umożliwia też instalowanie dodatkowych aplikacji, które rozszerzają możliwości serwera.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: