Dell 1430X

Dell 1430X jest doskonałym przykładem przygotowania produktów pod konkretnego odbiorcę, do określonych zastosowań. Solidne wykonanie, uproszczona obsługa i wysoka jasność połączone z niską ceną sprawiają że model ten znajdzie dla siebie miejsce w edukacji czy biznesie.

Dell 1430X należy do tańszej grypy urządzeń projekcyjnych. Za niewygórowaną kwotę oferuje jednak bardzo przyzwoite parametry wyświetlania obrazu, w tym doskonałą ostrość i geometrię oraz bardzo wysoką jasność, która uniezależnia jego używanie od spełnienia odpowiednich warunków oświetleniowych. W połączeniu z przyzwoitymi kolorami może nawet z powodzeniem posłużyć do oglądania filmów czy telewizji nawet w słoneczny dzień. Główną przeszkodą eliminującą go z zastosowań kina domowego jest niska rozdzielczość.

Jakość obrazu

Głównym parametrem używanym przez producenta do reklamowania tego modelu jest jego wysoka jasność. Dzięki niej projektor ma z powodzeniem radzić sobie wyświetlaniem obrazu w niezaciemnionych salach projekcyjnych i audytoriach. To prawda, światło odbite od ekranu w ciemnym pomieszczeniu aż razi w oczy. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że kolory nie są prześwietlone, czernie wyglądają przyzwoicie a ciemne obszary zawierają sporą liczbę szczegółów.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2022 roku - który komputer wybrać?

Doskonała w Dellu 1430X jest ostrość obrazu. Fragmenty obrazu są wyraźne, detale dobrze odwzorowane. Ten sam efekt osiągnięto w każdej części obrazu, nawet po włączeniu korekcji zniekształceń.

Geometria to kolejny mocny punkt projektora. Po prawidłowym ustawieniu względem ekranu korekcja ogólne nie jest wymagana. Nie widać też zniekształceń poduszkowych czy beczkowych krawędzi obrazu.

Najsłabszą stroną urządzenia jest reprodukcja kolorów. Są trochę blade, słabo nasycone. Zmiana trybu wyświetlania na kinowy pogarsza jeszcze sprawę. Poszczególne odcienie podbijane są w sposób dający nienaturalne efekty. Zawodzi także płynność odtwarzania.

Możliwości regulacyjne i funkcje

Funkcje Della 1430X ograniczone zostały głównie do podstawowego wyświetlania obrazu z pojedynczego źródła. Zdecydowanie przydałaby się możliwość prezentacji obrazu z kilku źródeł jednocześnie. Uproszczone są także opcje konfiguracyjne. Można ingerować w jasność czy kontrast, dobierać temperaturę czy włączać jeden ze wstępnie zdefiniowanych nastawów. Nie ma rozbudowanych, zaawansowanych, wielopoziomowych menu pozwalających ingerować w każde ustawienie. To jednak nie jest wadą. Przeznaczenie urządzenia powoduje dodatkowe funkcje komplikowałyby niepotrzebnie obsługę. Wszystko zostało precyzyjnie dostosowane do odbiorcy. Podczas używania najbardziej odczuwa się jedynie ograniczoną regulację powiększenia. Wymaga to większych wysiłków podczas instalacji związanych z doborem odpowiedniej odległości do zastosowanej przekątnej ekranu.

Obudowa i podłączenia

Obudowa modelu 1430X jest zwarta i kompaktowa. Użyte do jej produkcji materiały są dobrej jakości. Niewielka waga podnosi mobilność urządzenia. Przyciski na obudowie są wygodne w używaniu, działają precyzyjnie. Dobrze opracowany został także pierścień ostrości. Zmiana jego położenia nie wpływa na oś optyczną obiektywu, a sposób pracy umożliwia precyzyjną regulację. Gorzej spisują się nastawy powiększenia. Pierścień jest zbyt delikatny.

Zbyt mały jest pilot ale materiał oraz rozmieszczenie przycisków został dobrany tak, by jego używanie nie było zbyt uciążliwe.

Niewielka liczba gniazd ogranicza elastyczność urządzenia. Brak jest na przykład portu HDMI mimo, że przy tej rozdzielczości projektora jego obecność wydaje się zbędna

Dell 1430X

Ocena jasności projektora na tle innych modeli