Dell AlienWare M15x

Laptop Dell AlienWare M15x wyposażony został w bardzo szybki procesor Intel Core i7-920XM taktowany zegarem 2 GHz oraz układ graficzny NVIDII Geforce GTX 260M. Urządzenie charakteryzuje się przy tym niebanalną stylistyką AlienWare oraz - niestety - niebotyczną ceną. Dell AlienWare M15x to jedyna w swoim rodzaju maszyna do gier o „kosmicznej” stylistyce z charakterystycznym wielokolorowym podświetleniem klawiatury.

Komputery AlienWare to maszyny dla osób chcących dysponować niezależnie od kosztów nie tylko wydajnym, ale również nietuzinkowym sprzętem. Opisywany model Dell AlienWare M15x należy do grupy średniej wielkości maszyn z 15-calowym ekranem. Na rynku dostępne są również model M17x z większą 17-calową matrycą M17x i model M11x z 11-calowym ekranem.

W porównaniu do standardowego notebooka z matrycą 15 cali, AlienWare M15x okazuje się wyraźnie cięższy i większy (ok. 4 kg, 378x308x48 mm – dł./szer./wys.). To nietuzinkowa maszyna do gier o stylistyce AlienWare i charakterystycznej klawiaturze z wielokolorowym podświetleniem (cztery strefy). Kolory podświetlenia możemy regulować za pomocą oprogramowania Alienware Command Center. Za pomocą oprogramowania Alienware możemy również zmieniać kolor podświetlenia przycisku zasilania, który ma charakterystyczny kształt głowy obcego czy nawet kolor obwódki podświetlenia touchpada.

Oczywiście jak przystało na komputer spod znaku AlienWare, AlienWare M15x wykonany jest z najwyższej jakości materiałów i zaprojektowany tak, aby zapewnić optymalne schładzanie zastosowanych w nim wydajnych podzespołów. W obudowie zaprojektowano liczne otwory wentylacyjne (z przodu, z tyłu, a nawet od spodu komputera!).

Matryca

Zastosowany w AlienWare M15x ekran o przekątnej 15,6 cali pracuje z nieco wyższą, w porównaniu do innych matryc o takiej samej przekątnej, rozdzielczością 1600x900 pikseli. Ekran ma bardzo wysoki kontrast (571:1), jest równomiernie podświetlony i gdyby nie błyszcząca powłoka, w której wszystko odbija się jak w lustrze, można by go było polecić dosłownie każdemu (niski współczynnik DeltaE – 8 pkt. potwierdza dobrą jakość ekranu – im mniejsza wartość tym mniejsze odchylenie od próbki wzorcowej).

Podzespoły

Marka i stylistyka kultowej firmy AlienWare z pewnością miała spory wpływ na cenę AlienWare M15x, która wynosi ok. 15 000 złotych. Trzeba jednak przyznać, że jest to mocna konfiguracja, z najwydajniejszym procesorem, jaki możemy obecnie kupić, a także szybką kartą graficzną NVIDII GeForce GTX 260M. Jednak pozostaje pewien niedosyt, ponieważ producent nie sięgnął po nowoczesny układ graficzny ATI Radeon HD 5870 z obsługą DX11, który jest jednak nowocześniejszy i szybszy.

Nie można jednak narzekać. W grach AlienWare M15x spisuje się znakomicie. S.T.A.L.K.E.R. Clear Sky oraz FarCry 2 z włączona biblioteką DX10 i detalami ustawionymi na maksymalne w natywnej rozdzielczości matrycy działają aż miło (ok. 40 kl./s). Crysis przy detalach ustawionych na wysokie również działał płynnie 29 kl./s. Zachwyca również wydajność zastosowanego procesora Core i7 920XM, który wyposażony jest w cztery rdzenie i możliwość wykonania ośmiu wątków jednocześnie (technologia HyperThreading). To demon szybkości, co potwierdza najwyższy zanotowany przez nas wynik 7547 pkt w teście PCMark Vantage oraz poszczególne wyniki z testu procesora programem 3DMark06 i 3DMark Vantage.

Czas pracy na baterii

Niestety świetlne błyskotki, szybki procesor i wydajna karta graficzna zużywają sporo prądu. Sam procesor ma współczynnik TDP na poziomie 55 W, czyli o 15 W większy niż niskonapięciowa platforma Intela z procesorem Core 2 duo SU 7300, zintegrowaną kartą graficzną i płytą główną. Możemy wyłączyć podświetlenie klawiatury, zredukować jasność ekranu, ale i tak wiele nam to nie pomoże. Komputer ten na baterii pracuje niecałe dwie godziny i tylko wówczas, gdy nie jest zbyt intensywnie wykorzystywany (MobileMark07 – Reader). Trzeba się z tym pogodzić, ponieważ Dell AlienWare M15x to wydajna maszyna dla gracza, a nie przenośny notebook o filigranowej obudowie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: