Dell AlienWare M17x

Dell AlienWare M17x wyposażony został w bardzo szybki czterordzeniowy procesor Intela z rodziny Core i7 i wydajny układ graficzny AMD Radeon HD 6970M. Laptop charakteryzuje się przy tym niebanalną stylistyką AlienWare oraz świetną klawiaturą. Jest drogi, ale według nas wart swojej ceny.

Obudowa

Alienware M17x to sporej wielkości laptop (405x321x55 mm - dł./szer./wys.), z 17-calowym ekranem, o charakterystycznej "kosmicznej" stylistyce. Waży prawie 6 kg i ma grubą, ponad 5 cm obudowę. Jest ona wymagana do tego, aby system chłodzący mógł skutecnzie odprowadzać nagromadzone ciepło. Większość otworów wentylacyjnych znajduje się na spodzie z tyłu obudowy, tam też mieszczą się dodatkowe wentylatory, wspomagające schłodzenie newralgicznych podzespołów.

Dell AlienWare M17x

Dell AlienWare M17x

To solidna konstrukcja, w dużej części wykonana z grubego aluminium (pokrywa matrycy, spód obudowy) i dobrej jakości plastiku. Zaprojektowano go tak, aby skutecznie odprowadzał ciepło nagromadzone wewnątrz laptopa.

Wyposażenie

Alienware M17x wyposażony jest w 17 calowy ekran, który pracuje w naturalnej rozdzielczość 1920x1200 pikseli i oferuje ogromny pulpit roboczy. Jedyną jego wadą jest błyszcząca powłoka, w której wszystko odbija się jak w lustrze.

Dell AlienWare M17x

Dell AlienWare M17x

Laptop oferuje cały arsenał gniazd, które umieszczone są po bokach obudowy: 2 x USB 2.0, 2x USB 3.0, HDMI, DisplayPort, VGA, eSATA, czytnik kart pamięci SD/MMC, MS/MS Pro. Oczywiście nie mogło zabraknąć napędu optycznego, w tym wypadku jest to multinagrywarka DVD (szczelinowa).

Na szczególną uwagę zasługuje podświetlana strefowo klawiatura z wielokolorowym podświetleniem (cztery strefy). Kolory podświetlenia możemy regulować za pomocą oprogramowania Alienware Command Center. Za pomocą oprogramowania Alienware możemy również zmieniać kolor podświetlenia przycisku zasilania, który ma charakterystyczny kształt głowy obcego czy nawet kolor obwódki podświetlenia touchpada.

Dell AlienWare M17x

Dell AlienWare M17x

Wydajność

Alienware M17x w testowanej konfiguracji wyposażono w procesor Intel Core i7-2630QM, kartę graficzną AMD Radeon HD 6970M i dwa dyski Samsung HM640JJ (to całkowicie inna konfiguracja niż w czesniej przez nas testowany model Alienware M17x). Procesor wyposażony jest w cztery rdzenie taktowane zegarem od 2,0 do 2,9 GHz w trybie Turbo Boost. Posiada on najnowsze technologie Intela a także zintegrowany rdzeń graficzny, który jest wykorzystywany gdy pracujemy bez zasilania sieciowego. Karta graficzna AMD Radeon HD 6970M jest równie wydajna i szybsza od modelu Nvidii GeForce'a GTX 560M.

W grach tak konfiguracja spisuje się jak na laptopa bardzo dobrze. Bez większych problemów pogramy w najnowsze gry i to z przy wysokich lub najwyższych detalach (Skyrim, BattleField 3, Diablo 3). Na uwagę zasługuje również tandem dysków twardych, które w macierzy RAIO 0 uzyskują bardzo wynik 160 MB/s w odczycie (HD Tune).

Wnioski

Alienware M17x to rasowy laptop dla graczy. Jest nietuzinkowy i bardzo szybki. Wydajna karta graficzna AMD w połączeniu z czterordzeniowy procesorem Intela, okazuje się wystarczająca do tego abyśmy mogli na tym laptopie uruchomić większość nowych gier z wysokimi detalami. Dodatkowym plusem tej konfiguracji jest wydajny układ chłodzący, który bez problemów schładza newralgiczne podzespoły stwarzając im komfortowe warunki pracy.

Zobacz inne testy laptopów