Dell Inspiron 910

Zanim Inspiron 910 pojawił się na rynku, kilkakrotnie zmieniał swoje imię. I nawet dziś do końca nie wiadomo, czy bardziej wskazane jest posługiwanie się tym oznaczeniem, czy też równie często używanym Mini 9. Tak czy owak, mówimy o netbooku Della wyposażonym w 9-calowy ekran, a więc wpisującym się w główny nurt miniaturowych komputerów przenośnych.

Zanim Inspiron 910 pojawił się na rynku, kilkakrotnie zmieniał swoje imię. I nawet dziś do końca nie wiadomo, czy bardziej wskazane jest posługiwanie się tym oznaczeniem, czy też równie często używanym Mini 9. Tak czy owak, mówimy o netbooku Della wyposażonym w 9-calowy ekran, a więc wpisującym się w główny nurt miniaturowych komputerów przenośnych. Mały Dell gabarytami zbliżony jest do ASUSA Eee PC 901, lecz ma od niego nieco wygodniejszą klawiaturę. Nie jest, co prawda, tak komfortowa jak ta z modeli z 10-calowym wyświetlaczem czy z Acera Aspire One, ale dzięki zmienionym proporcjom klawiszy (nie są kwadratowe – wydłużono je w pionie) sprawia wrażenie pewniejszej od montowanej w Eee PC 901.

Pod względem wyposażenia Inspiron 910 nie odstaje od średniej, ponadprogramowo oferując jedynie szybszą pamięć RAM i łącze Bluetooth. Dysk SSD o pojemności 16 GB jest większy niż w innych netbookach z półprzewodnikowym magazynem danych. Natomiast wadę Della stanowi moduł Wi-Fi nieobsługujący standardu n.

Z Windows lub Linuksem

Testowany model pracował pod kontrolą Windows XP Home (dostępna jest też wersja z Linuksem Ubuntu). Pierwsze wrażenie z posługiwania się Inspironem 910 jest niezbyt dobre: w porównaniu do stylowych, kolorowych produktów konkurencji Dell wygląda mało ciekawie. Tworzywa mają średnią jakość, kolorystyka jest stonowana, nastawiona raczej na odbiorcę biznesowego. Nie znaczy to, rzecz jasna, że taki komputerek nie będzie się nikomu podobał, lecz wolelibyśmy, aby źródłem inspiracji dla twórców była raczej bardziej awangardowa seria XPS. Za sprawą minimalnych tylko różnic w podstawowych podzespołach sprzętowych większość netbooków prezentuje dość wyrównany poziom szybkości działania. Inspiron 910 wyróżnił się wysokim wynikiem MobileMark2007, lecz owa niewielka przewaga w codziennych zastosowaniach raczej nie będzie zauważalna. Co innego długość pracy na baterii: pod tym względem użytkownicy Della będą na pewno usatysfakcjonowani, mogąc korzystać z netbooka średnio przez 6 godzin. Taka energooszczędność z nawiązką wynagrodzi braki w stylu małego Inspirona.