Dell Inspiron mini 1012

Inspiron zbudowany jest na najnowszej platformie Intela Pine Trail z procesorem Atom N450,w którym zintegrowano kontroler pamięci i układ graficzny. Na baterii działa ponad osiem godzin, co jest bardzo dobrym wynikiem. Ma wygodną pełnowymiarową klawiaturę i niestety bardzo niewygodny touchpad, w którym przyciski umieszczono na tabliczce dotykowej. Wyposażono go za to w moduł 3G.

Pod względem stylistyki netbook ten może konkurować z najładniejszymi konstrukcjami. Wyposażony jest w starannie wykonaną obudowę, utrzymaną w czarno białej stylistyce. Ma charakterystyczną pokrywę, która jest nieco przysunięta do przodu, pod względem stylistyki to o wiele lepsze rozwiązanie niż wystająca bateria z tyłu komputera. Z zewnątrz wykonany jest na wysoki połysk, na szczęście nie widać na nim odcisków palców, drobnych rysek, bo pokrywa jak i spód wykonane są z białego plastiku. Wnętrze jest czarne, ale z wyraźną fakturą, która również powoduje że odciski palców są niewidoczne. Dell wyposażony jest w dużą klawiaturę (25x10 cm) dosyć szeroki touchpad, w którym dodatkowe dwa przyciski umieszczono na tabliczce dotykowej. Niestety okazało się to dosyć niefortunnym posunięciem, przyciski po prostu nie działają tak sprawnie jak ich zewnętrzne odpowiedniki, czasami pomyłkowo je naciskamy sterując kursorem myszy, z kolei nie zawsze działają gdy je naciskamy. Trzeba się do nich przyczaić.

Matryca

Inspiron mini 1012 wyposażony jest w 10,1 calową matrycę pracują w rozdzielczości 1024x600 pikseli. To standardowa konstrukcja o przyzwoitej jasności (205 cd/m2) i dobrym kontraście (298:1). Dużym plusem zastosowanej matrycy jest naturalna temperatura barwowa wynosząca 6418 K – to rzadko spotykana cecha bo większość ekranów montowanych w przenośnych komputerach oferuje dosyć zimną temperaturę barwową (powyżej 7000 K).

Podzespoły

Osoby szukającego nietuzinkowego netbooka do pracy o długim czasie pracy na baterii powinny być zadowolone z Della (o ile nie będzie im przeszkadzał niestandardowy touchpoad). Najnowsza platforma Pine Trail z procesorem Atom N450, okazuje się idealnym wyborem do budowy super małych netbooków do pracy. Jest energooszczędna, w porównaniu do poprzedników dużo mniejsza (zintegrowany kontroler pamięci, układ graficzny w procesorze) i do tego tańsza w produkcji niż poprzednie platformy.

Dell pod względem wyposażenia w dodatkowe interfejsy okazuje się całkowicie standardową konstrukcją Pine Trail, ma trzy gniazda USB, gniazdo VGA, kartę sieciową 10/100 i szybki kontroler WLAN zgodny z standardem „n”. Do pracy taka konfiguracja w zupełności wystarczy.

Czas pracy na baterii

To mocna cecha tego komputera, bo producentowi udało się zmieścić w nim dosyć dużą jak na 10 calowe netbooki baterię o pojemności 5000 mAh. Zwiększyła ona wagę netbooka do 1,38 kg, ale to dzięki niej potrafi ona pracować ponad osiem godzin po odłączeniu zasilania. To bardzo dobry wynik, szczególnie że nawet mocno obciążony Dell pracuje około ośmiu godzin na baterii (MobileMark07 Productivity – 440 minut).