Dell Inspiron n411Z

Dell Inspiron n411Z to średniej wielkości laptop z ekranem o przekątnej 14 cali. Jest starannie wykonany i choć nie jest cienki, ani smukły to i tak robi wrażenie. To laptop do pracy i zabawy. Sprawdzamy jak długo działa na baterii i czy można na nim uruchomić gry.

Obudowa

Dell Inspiron n411Z ma swój charakterystyczny styl a to za sprawą nieco przesuniętej do przodu klapie ekranu. Wygląda to tak, że zawiasy ekranu zamiast przy tylnej krawędzi obudowy odsunięte są na około 2 cm w głąb. Nie ma to specjalnego wpływu na jakość korzystania z obudowy, ale to cecha charakterystyczna ostatnich laptopów Della.

Obudowa wykonana jest z plastyku i aluminium (klapa i wnętrze laptopa) wygląda stylowo i jest praktyczna. Nie zostają na niej odciski palców, drobne ryski. Jest sztywna a zarazem lekka, bo laptop z baterią waży niecałe 2 kg. Klapa chroniąca ekran mogłaby być bardziej sztywna, ale poza tym nie mamy do żadnych zastrzeżeń. Obudowę oceniliśmy na 8/10 pkt.

Test laptopa Dell Inspiron M5110

Wyposażenie

Dell Inspiron n411Z oferuje aż dwa gniazda USB 3.0, możemy więc bez problemów korzystać z szybkich dysków zewnętrznych. Oprócz tego dostępne są interfejsy HDMI, DisplayPort i dodatkowe gniazdo USB 2.0. Wszystkie gniazda ukryte są za specjalnymi klapkami.

Niestety, rozmieszczenie gniazd jest dosyć niefortunne. Dwa gniazda USB 3.0 umieszczone są tak blisko siebie, że jednoczesne ich wykorzystanie będzie bardzo utrudnione. Podobnie jest gniazdami HDMI i DisplayPort.

Test laptopa Dell XPS 15 Z

Z lewej strony obudowy znajdziemy napęd optyczny to standardowa nagrywarka DVD. Czytnik kart pamięci nie jest zbytnio rozbudowany, bo obsługuje tylko karty SD/MMC-MS/Pro. Testowany Dell Inspiron n411Z wyposażony został w standardowy dysk HDD o pojemności 500 GB.

Wydajność

Dell Inspiron n411Z wyposażony jest w procesor Intela Core i5 2430M. To dwurdzeniowa jednostka o prędkości 2,5 GHz. Gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie prędkość procesora może zostać automatycznie zwiększona do 3,2 GHz (technologia TurboBoost 2.0). Procesor po podłączeniu laptopa do telewizora (gniazdo HDMI) bez problemów odtwarza filmy FullHD. Przyda się też do domowej obróbki zdjęć czy filmów. To uniwersalna jednostka o dobrym stosunku możliwości do ceny.

Test laptopa Dell XPS L502X-7886

Dell Inspiron n411Z wykorzystuje zintegrowany z procesorem układ graficzny Intela GMA HD 3000. Jest on dużo szybszy od poprzednika, jednak do nowych gier zupełnie się nie nadaje. Starsze tytuły jak Stalker czy FarCry 2 uruchomimy, ale tylko w trybie DX 9 i po obniżeniu liczby wyświetlanych detali.

Czas pracy na baterii

Dell Inspiron n411Z z uruchomionym systemem bez dodatkowego obciążenia pobiera 14 W energii. Obciążony programem 3DMark06 42 W. To niewiele, dlatego oczekiwaliśmy długiego czas pracy na baterii. Niestety mała pojemność akumulatora (2800 mAh) sprawiła że w teście MobileMark 2007 Reader (przeglądanie dokumentu PDF) laptop ten uzyskał wynik 255 minut. To poniżej naszych oczekiwań.

Wnioski

Dell Inspiron n411Z ma wiele zalet. Jest starannie wykonany, wygląda nietuzinkowo i ma szybki procesor. Brak zewnętrznej karty graficznej negatywnie wpłynął na możliwości tej konfiguracji, bo laptop ma problemy z uruchomieniem nawet starszych gier. Pobiera jednak niewiele prądu, a że jest poręczny i waży niecałe 2 kg mógłby stać się idealnym towarzyszem w pracy na wyjazdach. Niestety, mała pojemność akumulatora spowodowała, że krótko działa na baterii.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: