Dell Studio 1555

Zalety:

  • Dobra wydajność
  • Jakość wykonania
  • Stylistyka
  • Wyposażenie

Wady:

  • Wysoka cena

Wydajny, stylowy i funkcjonalny laptop. Wyposażony jest w wygodną klawiaturę ze specjalnie zaprojektowanymi klawiszami i bardzo dobrą matrycę wyświetlającą obraz w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. To uniwersalna i dopracowana konstrukcja, chociaż trochę za droga.

Dell Studio 1555 to konstrukcja dla osób szukających dobrej jakości rozwiązań i potrafiących za nie słono zapłacić. Laptop dzięki nowoczesnemu procesorowi Intela Core 2 Duo T9400 (2,53 MHz) i karcie graficznej ATI Radeon HD 4570 bez problemów odtworzy najnowszy film HD, będzie też dobrym narzędziem do obróbki domowych materiałów multimedialnych, a dzięki interfejsowi HDMI bez problemów wykorzystamy go w roli odtwarzacza filmów na domowym telewizorze. To wszechstronna konfiguracja, która wyposażona jest dodatkowo w bardzo wygodną klawiaturę i starannie wykonaną obudowę. Jej największą zaletą jest dobrej jakości matryca 15,6 cali oferująca natywną rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Za takie możliwości przyjdzie nam spor zapłacić i chociaż konfiguracja ma swoje niezaprzeczalne zalety, to nie do końca jesteśmy przekonani czy warta jest swojej ceny.

Obudowa

Obudowa wykonana jest z dobrej jakości plastiku i prezentuje się świetnie. Górna klapa wykonana jest w czarnym macie, dzięki czemu nie zostają na niej odciski palców, wnętrze jest srebrno czarne. Elementy, z którymi mamy częsty kontakt dodatkowo pokryte są lakierem. Pokrywa jest sztywna i dobrze chroni matrycę laptopa, wszystkie części obudowy są bardzo dobrze dopasowane. Widać, że mamy do czynienia z dopracowaną konstrukcją. Potwierdza to zamontowana klawiatura, którą wyposażono w wygodne klawisze o specjalnym kształcie. Docenią ją zarówno zwolennicy standardowych klawiatur jak i miłośnicy niskoprofilowych konstrukcji. Dosyć nietypowo, bo na prawym zawiasie matrycy zaprojektowano włącznik uruchamiający laptop. Tuż obok niego znajduje się gniazdo do podłączenia zasilania, wadą jest wtyczka od zasilacza, która dosyć luźno się w nim trzyma.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, HDMI, VGA, USB, eSATA/USB, FireWire, audio

Przód – brak

Prawa strona – ExpressCard 34, czytnik kart pamięci, napęd optyczny, USB, gniazdo zasilania, włącznik zasilania

Tył –bateria, otwory wentylacyjne

Matryca

To z pewnością jedna z najlepszych matryc o przekątnej 15,6 cali. Oferuje bardzo dużą rozdzielczość 1920x1080 pikseli, która idealnie nadaje się do oglądania filmów i zapewnia komfortową pracę z dużą liczbą otwartych dokumentów. Wyposażona jest w błyszczącą powłokę typu "glare", jest jasna, ma też duże kąty widzenia, a to rzadkość wśród ekranów montowanych w laptopach.

Podzespoły

Nowoczesny procesor Intela Core 2 Duo T9400, wyposażony jest w 6 MB pamięci podręcznej L2 i pobiera 35 W. To szybka jednostka o uniwersalnych zastosowaniach, idealna do pracy i obróbki multimediów. Laptop dysponuje kompletem interfejsów, bo do dyspozycji mamy bezprzewodową kartę sieciową, Bluetooth, gniazdo HDMI i eSATA. Trzy gniazda USB też wystarczą, pamiętajmy jednak o tym, że jedno dzielone jest z gniazdem eSATA.

Wydajność

W tej cenie można oczekiwać wydajnej maszyny dla graczy, tymczasem Dell Studio 1555 w swojej mocniejszej odsłonie czyli z procesorem T9400 okazuje się raczej przeciętną konfiguracją pod względem wydajności w grach. Zastosowany układ graficzny ATI Radeon HD 4570 to konstrukcja dla mniej wymagających użytkowników i jest wyraźnie wolniejsza od modelu ATI Radeon HD 4670, który oferuje dobry stosunek wydajności do ceny. Potwierdzają to wyniki testów, laptop Della okazuje się dużo wolniejszy od MSI EX625, który możemy kupić za 3500 zł (Intel Core 2 Duo T6400, ATI Radeon HD 4670). Producentowi jednak nie chodziło o wyprodukowanie kolejnego laptopa dla graczy, a raczej uniwersalnej maszyny dla wymagających użytkowników. Jeśli zrezygnujemy z wysokiej liczby detali i zmniejszymy rozdzielczość, będziemy mogli pograć nawet w Crysisa (25 kl./s – średnie detale, DX 10).

Czas pracy na baterii

Laptop, jak przystało na produkt z matrycą 15,6 cali, waży sporo (2,6 kg). Wyposażony w baterie 56 Wh potrafi pracować 3,5 godziny na baterii, gdy jest intensywnie wykorzystywany (SYSMark 2007 Produktivity – 214 minut). To całkiem przyzwoity wynik jak na konfigurację i możliwości, które oferuje laptop, ale zważywszy na jego cenę, oczekiwania mieliśmy większe.