Dell Studio 1555 (2416)

Zalety:

  • Ciekawy wygląd
  • Dobrej jakości matryca
  • Długi czas pracy na baterii

Wady:

  • Brak gniazda HDMI

Stylistyką, jakością wykonania laptop ten może konkurować z znacznie droższymi konstrukcjami, pod względem wydajności to również konstrukcja o dobrym współczynniku wydajności do ceny bo wyposażona jest w szybki procesor Intela Core 2 Duo T6600 i zewnętrzną kartę graficzną ATI Radeon HD 4570.

Laptop ten dzięki nowoczesnemu procesorowi Intela Core 2 Duo T6600 (2,2 GHz) i karcie graficznej ATI Radeon HD 4570 bez problemów odtworzy najnowszy film HD, będzie też dobrym narzędziem do obróbki domowych materiałów multimedialnych. To wszechstronna konfiguracja, która wyposażona jest dodatkowo w bardzo wygodną klawiaturę i starannie wykonaną obudowę. Pomimo tego że nie zastosowano w niej drogich materiałów, to przyciąga wzrok i pod względem stylistyki bez problemów może konkurować z znacznie droższymi biznesowymi laptopami. Na szczególną uwagę zasługuje komfortowa klawiatura, która ma bardzo stabilnie zawieszone klawisze, jest też dosyć duża (30,5x10,5 cm – dł./szer.) i bardzo wygodnie się na niej pracuje. Dosyć nietypowo, bo na prawym zawiasie matrycy zaprojektowano włącznik uruchamiający laptop.

Matryca

Laptop wyposażony jest w ekran o przekątnej 15,6 cala i rozdzielczości 1366x768 pikseli. Wyposażono go w podświetlenie LED co zaowocowało przyzwoitymi katami widzenia i równomiernością podświetlenia (89 %). Jasność (198:1), kontrast (206:1) stoją na przeciętnym poziomie.

Podzespoły

Zastosowany procesor Intela Core 2 Duo T6600 to jednostka o uniwersalnych zastosowaniach, idealna do pracy i obróbki multimediów. Układ graficzny ATI Radeon HD 4570 to konstrukcja dla mniej wymagających użytkowników i jest wyraźnie wolniejsza od modelu ATI Radeon HD 4670, który oferuje dobry stosunek wydajności do ceny. Producentowi jednak nie chodziło o wyprodukowanie kolejnego laptopa dla graczy, a raczej uniwersalnej maszyny o uniwersalnych zastosowaniach. Jeśli zrezygnujemy z wysokiej liczby detali i zmniejszymy rozdzielczość, będziemy mogli pograć nawet w najnowsze gry, nie oczekujmy jednak zbyt wiele.

Laptop dysponuje kompletem interfejsów, bo do dyspozycji mamy bezprzewodową kartę sieciową, Bluetooth, gniazdo HDMI i eSATA. Trzy gniazda USB też wystarczą, pamiętajmy jednak o tym, że jedno dzielone jest z gniazdem eSATA.

Czas pracy na baterii

Testowalismy już trzy rózne konfiguracje Studio 1555 i jak do tej pory opisywana okazała się najdłużej działają na wbudowanej baterii o pojemności 5000 mAh. Podczas testu MobileMark07 – Productivity notebook ten pracował przez 206 minut, w mniej obciążającym teście MobileMark07 279 minut. Nie jest to wynik robiący duże wrażenie, jednak i konfiguracja tego notebooka nie jest nastawiona na jak najdłuższy czas pracy na baterii ale uzyskanie dobrej wydajności i uniwersalności zastosowań.