Dell Studio XPS 1340

Zalety:

  • Poręczne wymiary
  • Jakość wykonania
  • Dobra wydajność

Wady:

  • Wysoka cena
  • Brak modułu Bluetooth

Poręczny, świetnie wyglądający i uniwersalny laptop dla wymagających użytkowników. Dzięki dużej klawiaturze jest również wygodny w użytkowaniu.

Studio XPS 1340 to mniejsza wersja modelu XPS 1640. Wyposażony jest w 13,3 calową matrycę, jest dosyć lekki (319x236x30 mm, 2,35 kg) a przy tym ma dobrą wydajność, dlatego lepiej spisuje się na wyjazdach niż jego większy brat (XPS 1640 - 384x254x30 mm, 2,93 kg). Co istotne zastosowana karta graficzna NVIDII z technologią Hybrid SLI pozwala na dynamiczne dostosowanie wydajności laptopa w zależności od tego czy pracuje na baterii czy akumulatorze. Oba laptopy mają bardzo podobne wyposażenie, w mniejszym zastosowano jednak kartę graficzną NVIDII a nie ATI i o jeden port USB mniej.

Obudowa

Laptop jest wyraźnie mniejszy (319x236x30 mm – szer./gł./wys.) od wersji z XPS 16XX (384x254x30 mm –szer./gł./wys. - 2,93 kg) i o pół kilograma lżejszy. Poza tym to bardzo podobna konstrukcja jak XPS 1640, również wyposażona w elementy wykonane z naturalnej skóry i aluminium. Dużym plusem mniejszej konstrukcji jest zastosowana duża i komfortowa klawiatura (30,5x 11,5 cm – dł./szer.), która jest identyczna jak w większym modelu XPS 1640. W XPS 1340 zastosowano za to mniejszy touchpad (6,5x4 cm – dł./szer.).

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, VGA, otwory wentylacyjne, HDMI, ExpressCard 34

Przód – przełącznik do uruchamiania i wyłączania bezprzewodowych interfejsów, czytnik kart pamięci, wyjście i wejście audio, Port CIR, diody ( zasilanie, bateria, sieć bezprzewodowa).

Prawa strona – 2x USB, napęd optyczny, gniazdo zasilania.

Tył – bateria

Wyposażenie

Laptop wyposażony jest w nowoczesny procesor Intel Core 2 Duo P8600 o prędkości 2,4 GHz, 4 GB pamięci RAM oraz szybki twardy dysk o prędkości 7200 obr./min, co czyni pracę na tym komputerze komfortową niezależnie od tego czy pracujemy z aplikacjami biurowymi czy też zaawansowanymi programami multimedialnymi. Karta graficzna NVIDII z układem GeFroce 9400 M dzięki technologii Hybrid SLI sprzęgnięta jest z mniej wydajnym układem GeFroce 9200, który zintegrowany jest z płytą główną. Pozwala to na przełączanie się na mniej wydajną i pobierającą mnie prądu zintegrowaną z płytą główną kartę grafiki, gdy laptop pracuje na akumulatorze lub korzystanie z szybszego zewnętrznego układu graficznego, gdy laptop podłączony jest do gniazdka elektrycznego.

Laptop pomimo, że jest mniejszy od wersji XPS X16 kryje niemal identyczne wyposażenie bo pozbawiony jest tylko jednego gniazda USB. Do dyspozycji mamy więc 2 gniazda USB, jedno eSATA, HDMI oraz nowoczesny interfejs cyfrowy Display Port, który w przyszłości zastąpi starszy DVI. Oczywiście bezprzewodowa karta sieciowa jest w zestawie (standard b/g/n), niestety modułu Bluetooth nasz komputer nie miał.

Czas pracy na baterii

Laptop o ile przełączymy się z zewnętrznej karty graficznej na energooszczędny układ zintegrowany z płytą główna (NVIDIA GeFroce 9200) bez problemów wytrzymuje ok. 3 godzin intensywnego użytkowania (MobileMark – Productivity). To wynik idealnie mieszczący się w średniej, a w połączeniu z małymi wymiarami komputera czyni go przydatnym narzędziem pracy w podróży. Niestety komputer jak na swoje możliwości wydaje się jednak zbyt drogi.