Dell Studio XPS 1640

Zalety:

  • Stylistyka
  • Jakość wykonania
  • Bogate wyposażenie
  • Gniazdo DisplayPort

Wady:

  • Wysoka cena
  • Brak modułu Bluetooth

Konstrukcja dla bardzo wymagających użytkowników, którzy nie liczą się zbytnio z kosztami, w zamian otrzymają świetny wygląd, duże możliwości i dobrą wydajność.

Laptopy z serii XPS to kwintesencja stylistyki, jakości wykonania i możliwości, niestety za dosyć duże pieniądze. Potwierdza to model XPS 1640, który jakością wykonania, użytymi materiałami oraz możliwościami zachwyci każdego, niestety nie wszystkich będzie na niego stać bo kosztuje ponad 4600 zł.

Obudowa

To jedna z lepiej wykonanych obudów, jakie mieliśmy okazję oglądać. Wykonana jest z dobrej jakości materiałów w tym z naturalnej skóry i aluminium. Jest mocna a przy tym wydaje się być „lekka”, nic w niej nie trzeszczy i nie ugina się, widać, że producent dołożył najwyższych starań, aby nie tylko wyglądała świetnie, ale i długo służyła. Tuż nad klawiaturą znajdują się dotykowe przyciski do obsługi odtwarzacza multimedialnego, regulacji głośności i wyłączania sieci bezprzewodowej. Laptop wyposażony jest też w dużą (30,5x 11,5 cm – dł./szer.) i bardzo wygodną klawiaturę z niskoprofilowymi klawiszami, dlatego praca na nim to czysta przyjemność.

Rozmieszczenie gniazd i podzespołów w laptopie (patrząc od przodu i idąc przeciwnie do wskazówek zegara):

Lewa strona – Kensington Lock, VGA, Display Port, HDMI, 2x USB, gniazda audio.

Przód – diody, odbiornik podczerwieni

Prawa strona – ExpressCard 54, czytnik kart pamięci, FireWire, szczelinowy napęd optyczny, gniazdo zasilania.

Tył – bateria, otwory wentylacyjne

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 16 cali i rozdzielczości 1366x768 pikseli wyposażona jest w powłokę typu glare. Doskonale komponuje się laptopem i co istotne dobrze spisuje się w codziennej pracy o ile nie pada na nią ostre światło.

Wyposażenie

XPS 1640 z dwurdzeniowym procesorem Intela Core 2 Duo P8600, 4 GB pamięci DDR3- 1066 i szybkim twardym dyskiem Seagate o prędkości 7200 obr./min idealnie nadaje się zarówno do pracy, jak i do zastosowań multimedialnych. Wyposażony jest w gniazdo HDMI i nowoczesny interfejs cyfrowy DisplayPort, który ma zastąpić starsze gniazdo DVI. Dzięki interfejsowi eSATA bez problemów podłączymy do niego również szybkie dyski zewnętrzne. Niestety nasza konfiguracja pozbawiona była modułu Bluetooth, szybka karta bezprzewodowa WLAN b/g/n oczywiście jest na wyposażeniu podobnie jak gigabitowa karta sieciowa.

Czas pracy na baterii

Laptop pracuje na baterii ponad 3 godziny (184 minuty w teście MobileMark2007 – Productivity). Czas ten możemy nieco wydłużyć włączając specjalny tryb pracy na baterii (program wyłącza Windows Aero, przyciemnia matryce itp.). Wynik ten mieści się w średniej, jednak pozostaje lekki niedosyt bo 3 a nawet 4 godziny potrafią pracować nawet o połowę tańsze laptopy, jednak jakością wykonania, stylistyką i możliwościami Dell pozostawia je daleko w tyle.