Dell U2715H

Dell U2715H jest najładniejszym urządzeniem w teście, ale niestety jakość obrazu nie jest idealna.

Ma srebrną „nogę” i podstawę, które świetnie wyglądają na biurku, a dodatkowo – bardzo cienką ramkę okalającą ekran. Nie tylko wygląda to estetycznie, ale też można dzięki temu tworzyć konfiguracje z dwoma lub większą liczbą monitorów - cienka ramka nie przeszkadza w pracy wielomonitorowej. Monitor ma dwa porty HDMI (MHL), dwa złącza DisplayPort i miniDisplayPort, a także hub USB. Taki zestaw złączy docenią bardziej wymagający użytkownicy. Co ciekawe, nie ma DVI, ale naszym zdaniem nie jest to wada – niemal każdy komputer ma już HDMI albo DisplayPort. Pochwalić należy też ergonomię.

Wszystko to sprawia, że w tej cenie trudno byłoby znaleźć lepszy sprzęt, ale niestety jakość obrazu nie jest idealna. Monitor nie przeszedł testu maks. deltaE, gdzie dopuszczalną wartością jest 7 – uzyskał 10,41. Do tego nie zachwyca równomierność podświetlenia oraz poziom czerni (minimalna luminancja).

Dell U2715H - procedura testowa

Maksymalna i minimalna luminancja (czerń) została zmierzone za pomocą kolorymetru X-Rite i1 Display 2. Współczynnik deltaE określiliśmy kalibratorem X-Rite i1Display Pro (wypożyczony z firmy X-Rite Photo Europe). DeltaE to parametr określający różnicę barw – stosuje się go do określania odchylenia np. pomiędzy odbitką próbną a nakładową prosto z drukarni. Przyjmuje się, że przy deltaE równym 3 różnica jest niezauważalna, między 3 a 7 – zauważalna, a gdy deltaE jest większe niż 7, różnica jest już wyraźnie widoczna.

W teście przyznawaliśmy po jednym punkcie za wynik uzyskany w przypadku minimalnej deltaE, średniej oraz maksymalnej – łącznie każdy monitor mógł tutaj zdobyć 3 pkt. Przyjęliśmy, że jeśli minimalna deltaE wynosi mniej niż 3, średnia mniej niż 4, a maksymalna mniej niż 7, wtedy monitor otrzymuje 3 pkt. Aby określić deltaE, wybraliśmy próbkę wzorcową IT8.7-4 CMYK GRACoL 2006 (1619 odcieni) w oprogramowaniu X-Rite do kalibracji. Dzięki temu mogliśmy precyzyjnie ustalić, czy monitor wyświetla takie kolory, jakie wyjdą później w druku na gotowym materiale (np. ulotce, folderze, dokumencie).

Dell U2715H - krzywa kolorów (po lewej) i zakres barw (objęty trójkątem). Test wykonany kolorymetrem w ustawieniach 6400-500K, przy luminancji 120 cd/m2.

W oprogramowaniu do kalibracji sprawdziliśmy też równomierność podświetlania. Przyjęliśmy, że jeśli względem wartości zmierzonej na środki następuje zmiana w luminancji na poziomie do 15 cd/m2, wtedy monitor otrzymuje 1 pkt, a także jeśli względem zmierzonej na środku temperatury barwowej następuje zmiana wynosząca do 150 K, to skutkuje to przyznaniem punktu.

Dell U2715H - równomierność podświetlenia

Zmierzyliśmy też pobór prądu. Zużycie energii po kalibracji monitorów do temperatury barwowej 6500 K i luminancji 120 cd/m2 wliczało się do wyniku oceny końcowej. Jeśli w tych ustawieniach monitor zużywał 50 W lub mniej, otrzymywał 1 pkt. Zużycie przy maksymalnej jasności i kontraście podajemy jedynie w celach informacyjnych. Dzięki temu można sprawdzić, ile prądu monitor zużywa maksymalnie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: