Dell Vostro 1014

Notebooki z serii Vostro to grupa tańszych konstrukcji Della, które kierowane są głównie do pracy. Dzięki ładnym ale prostym obudowom, producentowi udało się zachować swój styl, a przy tym stworzyć linię tańszych, ale ciągle atrakcyjnych notebooków za rozsądne pieniądze. Model 1014 wyposażony jest w 14 calową matrycę, szybki procesor Core 2 Duo T6670 i zintegrowaną kartę graficzną Intela GMA 4500M HD.

Grupa notebooków Della z serii Vostro obejmuje modele z matrycą 13 i 17 cali, przeważnie są to konfiguracje dla osób szukających komputera do pracy, dlatego wykorzystują szybkie procesory i niezbyt wydajne zintegrowane układy graficzne. Vostro 1014 wyposażony jest w 14 calową matrycę o rozdzielczości 1366x768 pikseli, procesor Intel Core 2 Duo T6670, dwa gigabajty pamięci RAM i zintegrowaną kartę graficzną Intela GMA 4500M HD. Ma też w napęd optyczny w postaci nagrywarki DVD, 320 GB twardy dysk i pełnowymiarową klawiaturę (31 x 11 cm – dł./szer.).

Zastosowany procesor o szybkości 2,2 GHz, wyposażony jest w dwa rdzenie i charakteryzuje się nieco podwyższonym taktowaniem niż popularna jednostka T6600 (2 GHz). Wspiera go zintegrowana karta graficzna Intela - to typowa konfiguracja do pracy z Windows 7.

Jak na konstrukcję z 14 calową matrycą z napędem optycznym Vostro okazuje się lekki (2,19 kg) ma jednak dosyć wysoką i kanciastą obudowę, która sprawia wrażenie że wydaje się masywniejszy niż jest w rzeczywistości. Niestety, Vostro 1014 tylko sprawia wrażenie solidnej konstrukcji, bo jest niezbyt sztywny, klapka się nie domyka, przy bliższych oględzinach widać, że to tańsza konstrukcja, chociaż wygląda ładnie. Z zewnątrz obudowa jest wykonana na wysoki połysk z wszystkimi jej mankamentami, wnętrze natomiast jest matowe, co jest praktycznym rozwiązaniem.

Matryca

Matryca o przekątnej 14 cali okazuje się dobrym kompromisem pomiędzy wielkością ekranu, a komfortem pracy. Jej główną wadą jest „antyodblaskowa” powłoka, w której odbija się wszystko jak w lustrze. Zastosowany ekran generuje przeciętnej jakości obraz o nieco zimnej temperaturze barwowej (6987 K) i przeciętnej jasności (213 cd/m2).

Możliwości

Zastosowana platforma Intela Centrino 2 z 3 GB pamięci, zintegrowana karta graficzną GMA 4500M HD dobrze radzi sobie z aplikacjami biurowymi, internetowymi oferując przy tym niski pobór prądu. Do gier kompletnie się nie nadaje bo karta graficzna jest zbyt wolna, co potwierdza wynik 1044 pkt w teście 3DMark06. Plusem taj konfiguracji jest cicha praca notebooka, który nie powinien nam przeszkadzać nawet w nocy (24-30 dB). Jego poważnym mankamentem jest brak gniazda HDMI, bo wydajność ma wystarczającą do tego aby odtwarzać filmy FullHD 1080p.

Czas pracy na baterii

Dell Vostro 1014 z baterią Li-ion o pojemności 4400 mAh intensywnie wykorzystywany potrafi pracować prawie cztery godziny (235 minut w teście MobileMark – Productivity). Jeżeli dodamy do tego mniejsze wymiary, ładną stylistykę i przystępną cenę to powinien być dobrą alternatywą dla osób szukających mniejszych notebooków do pracy za rozsądne pieniądze.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: