Dell Vostro V13

Ultracienki notebook Dell Vostro V13 waży zaledwie 1,6 kg, czyli niewiele więcej niż przeciętny netbook. Komputer wyposażony jest w energooszczędny procesor Intel Core 2 Duo SU7300, 13,3-calową matrycę i „metalową” obudowę. Niestety, niska obudowa spowodowała, że w Dell Vostro V13 nie zamontowano napędu optycznego i wymienialnego akumulatora.

Dell Vostro V13 wyróżnia się na tle pozostałych modeli nowoczesną stylistyką i bardzo cienką obudową. Grubość V13 nie przekracza 2 cm (330x230x18 mm – dł./szer./wys.), a cały komputer waży jedynie 1,6 kg. Zastosowany ekran o przekątnej 13,3 cali, brak napędu optycznego oraz wbudowany akumulator spowodowały, że komputer jest nieduży i bez problemów zmieści się w torbie czy plecaku.

Dell Vostro V13 ma wnętrze wykonane z bardzo dobrej jakości matowego plastiku, na którym nie są widoczne odciski palców, natomiast spód i pokrywa wykonane są z aluminiowej blachy. Nie jest to więc obudowa wykonana w całości z aluminium, jak to sugeruje producent na swojej stronie internetowej, a udany kompromis łączący zalety aluminium i tańszego plastiku. W efekcie otrzymujemy notebook o właściwościach podobnych do znacznie droższych konstrukcji wykonanych z jednego kawałka aluminium (sztywność, lekkość, wspomaganie oddawania ciepła), który jest od nich dużo tańszy.

Matryca

Zastosowana matryca o przekątnej 13,3 cali pracuje ze standardową rozdzielczością 1366x768 pikseli. Podświetlana jest diodami LED i pozbawiona jest błyszczącej powłoki typu „glare”, dzięki czemu bardzo dobrze pracuje się na niej w silnie oświetlonym pomieszczeniu. Jest równomiernie podświetlona (90 %), a kontrast (222:1) i jasność (199 cd/m2) nie odbiegają od średniej. Ma dosyć zimną temperaturę barwową (8208 K), co jest cechą większości ekranów montowanych w przenośnych komputerach.

Podzespoły

Wnętrze V13 kryje energooszczędną platformę Intela zbudowaną na płycie z chipsetem GS45 i zintegrowanym układem graficznym GMA 4500MHD. Sercem napędowym jest dwurdzeniowy procesor SU7300, który charakteryzuje się niskim poborem prądu (współczynnik TDP – 10 W). To dobra platforma do pracy, bo chociaż procesor nie jest zbyt szybki (2x 1,3 GHz), to i tak doskonale radzi sobie z pakietami biurowymi, aplikacjami internetowymi i najnowszym systemem Windows 7. Dell Vostro V13 jest przy tym bardzo cichy (brak wentylatorów), a dzięki wygodnej pełnowymiarowej klawiaturze (30,5 x 10 cm – dł./szer.) również wygodny w obsłudze. Wyposażono go w komplet bezprzewodowych interfejsów: Bluetooth 2.1, WiFi „n”, modem HSPA i gigabitową kartę sieciową. Czytnik kart pamięci oraz gniazdo ExpressCard 34 umieszczono z lewej strony komputera, natomiast pozostałe gniazda z tyłu (oprócz dwóch audio, które znajdują się z przodu). Niestety do dyspozycji mamy tylko dwa gniazda USB, z czego jedno dzielone jest z gniazdem eSATA i gniazdo VGA. Brak dodatkowego trzeciego gniazda USB, zmusza nas do korzystania z droższych klawiatur czy też myszy wykorzystujących interfejs Bluetooth. Możliwość podłączenia szybkich dysków z interfejsem eSATA to duży plus tej konfiguracji ,niestety brak gniazda HDMI znacznie zawęża możliwości tego komputera, który mógłby posłużyć również do oglądania filmów HD. Wyjściem z sytuacji jest zastosowanie specjalnych adapterów ExressCard - HDMI, niestety nie zawsze działają poprawnie no i to dodatkowy wydatek.

Czas pracy na baterii

Notebook wyposażony jest w zintegrowany akumulator, którego wymiana będzie możliwa jedynie w serwisie producenta. To spora niedogodność, ale za to laptop jest płaski od spodu, co jest jego niezaprzeczalną zaletą.

Vostro V13 działa na baterii 4-5 godzin w zależności od obciążenia, a to bardzo dobry wynik zważywszy na filigranowe rozmiary notebooka, a co za tym idzie niewielkie rozmiary zamontowanego akumulatora.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: