Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13 miał swoją premierę dosyć późno, ale trzeba przyznać że to całkiem fajny ultrabook. Co prawda nie robi takiego wrażenia jak super cienkie konstrukcje Asusa czy Samsung z 9 serii, ale daje radę. Sprawdzimy czy może powalczyć z najlepszymi.

Testując Dell XPS 13 nie mogłem oprzeć się wrażeniu, że to w rzeczywistości większy netbook. Być może spowodowane było to tym, że ma on bardzo podobne kształty (zaokrąglone rogi) do netbooków Asusa z rodziny Seashell. W praktyce okazuje się jednak całkiem odmiennym komputerem, który oferuje dużo większe możliwości.

Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13 - obudowa od góry

Jakość to znak rozpoznawczy XPS-ów

Dell XPS 13 jest świetnie wykonany i co do tego nie mam żadnych wątpliwości. Wszystkie elementy są bardzo dobrze do siebie spasowane i wykonane z dobrej jakości materiałów. Obudowa z zamkniętą klapą jest bardzo sztywna i odporna na odkształcenia. Podobnie jak w większości laptopów z serii XPS, jakość i niemal ascetyczny wygląd okazują się tworzyć nietuzinkową i stylową konstrukcję. W przypadku ultrabooków oczekujemy jednak czegoś więcej i najczęściej objawia się to tym, że komputery te są nad wyraz cienkie w talii. Dell XPS 13 okazuje się pod tym względem konstrukcją środka i choć jego g są jak na ultrabooki typowe (316x205x18 mm - szer. x gł. x gr.) to kształt obudowy sprawia, że wydaje się on dużo grubszy. Pod tym względem daleko mu do supercienkich konstrukcji Asusa UX32 czy Samsunga 900X, jest też od nich nieco cięższy (1,37 kg). W tym wypadku producentowi chodziło o konstrukcję nie tyle najcieńszą a bardzo mocna, co mu się udało w 100%. Potwierdza to chociażby konstrukcja klapy, która ma zaledwie kilka milimetrów grubości i jest bardzo sztywna czy spód laptopa wykonany z lekkiego i bardzo wytrzymałego włókna węglowego.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?
Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13 - otwarta klapa

Brakuje HDMI

Dell XPS 13 wyposażony jest tylko w dwa gniazda USB, z których tylko jedno zgodne jest z najnowszą specyfikacją USB 3.0. Producent dodaje jeszcze małe gniazdo DisplayPort i … nic więcej! Wielka szkoda, bo brak gniazda VGA jeszcze w przypadku ultrabooków nie jest niczym nowym, ale brak HDMI, na rzecz co prawda nowszego ale mało popularnego interfejsu DisplayPort to według nas droga prowadząca do ślepego zaułka. Oczywiście, zawsze możemy zastosować przejściówkę DP- HDMI, ale jakoś nas to nie przekonuje.

Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13 - podświetlana klawiatura

Producent za to zamontował z boku obudowy mały wskaźnik diodowy, który sygnalizuje nam poziom naładowania akumulatora. Fajna rzecz, którą znajdziemy w wielu poprzednich laptopach Della, ale w praktyce mało kto z niej korzysta. Z pewnością bardziej przydatna jest podświetlana klawiatura, w którą ten ultrabook jest wyposażony.

Oczywiście nie mogło zabraknąć dwóch bezprzewodowych interfejsów, czyli Wi-Fi ("n") i Bluetooth. Niestety na wyposażeniu nie znalazł się modem 3G.

Wydajność

Dell XPS 13 wykorzystuje drugą generacje procesów Intela,. Która obecnie zastępowana jest przez nowsze modele z rodziny Ivy Bridge. W tym wypadku jest to model Core i5 2467M, który oferuje bardzo dobry stosunek ceny do możliwości. To dwurdzeniowa jednostka z możliwością wykonania do czterech wątków w jednym cyklu zegara (system rozpoznaje ten procesor jako czterordzeniowy, ale dwa rdzenie sa wirtualne - technologia Hyper-Threading) o prędkości 1,6 GHz, która może zostać zwiększona do 2,3 GHz (technologia Turbo Boost 2.0), gdy nie są wykorzystywane wszystkie rdzenie procesora. Procesor ten wyposażony jest też w kontroler pamięci DDR3 i układ graficzny Intela GMA HD 3000, który stanowi główną jednostkę do przetwarzania grafiki 2D i 3D w tym ultrabooku.

Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13 - PCMark Vantage

Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13

Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13 - 3DMark06

Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13 - HDTune

To idealna konfiguracja do pracy na wyjazdach (procesor z układem graficznym i kontrolerem pamięci pobiera maksymalne 17 W) i multimediów. W grach spisuje się słabo (3DMark06 - 4139 pkt). Jeżeli chodzi o wydajność to warto wspomnieć też o zastosowanym dysku SSD, który oferuje odczyt na poziomie 300 MB/s - czyli kilkukrotnie wyższy niż nawet najszybszych nośników HDD stosowanych w laptopach.

Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Dell XPS 13 - wydajność

Czas pracy na baterii

Dell XPS 13 podobnie jak większość ultrabooków oferuje długi czas pracy na baterii. W tym wypadku jest on jednak dłuższy od przeciętnej (pięć godzin przy niewielkim obciążeniu) i wynosi on około dziewięciu godziny (przeglądanie dokumentu PDF - MobileMark2007 Reader). W bardziej obciążającym teście MobileMark 207- Productivity laptop ten uzyskał również bardzo dobry rezultat (423 minuty).

Wnioski

Dell XPS 13 zachwycił nas mocną i nietuzinkową obudową, która pod względem sztywności może konkurować z ultrabookami Asusa. Nie mamy też zastrzeżeń do jego wydajności, która dzięki wykorzystaniu szybkiego dysku i procesora jest wystarczająca do multimediów i pracy nawet z bardziej wymagającymi aplikacjami. Niestety, słabe wyposażenie w dodatkowe gniazda, a szczególnie brak HDMI to poważna wada, która według nas nie powinna mieć miejsca.

Dell XPS 13 - czyli ultrabook bez HDMI !

Sprzęt do testów dostarczył sklep www.x-kom.pl


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: