Dell XPS 15z

Dell XPS 15z to multimedialny laptop z 15,6 calowym ekranem pracującym w rozdzielczości FullHD. Sprawdzamy czy jest w stanie zastąpić stacjonarny komputer i czy uruchomimy na nim gry.

Obudowa

Dell XPS 15z wyposażony jest w płaską obudowę o grubości 2,5 cm. Wykonana jest z anodyzowanego aluminium i stopu magnezu. Klapa chroniąca ekran jest cienka i matowa. Nie zostają na niej odciski palców ale szybko się rysuje.

Wnętrze laptopa wyłożone jest stopem magnezu, które doskonale współgra z nowoczesną stylistyką obudowy.

Zobacz również:

  • Najlepsze tanie laptopy w 2023 roku - który komputer wybrać?

Dell XPS 15z pomimo dużych rozmiarów jest bardzo sztywny. Szczelinowy napęd optyczny i brak jakichkolwiek klapek zamontowanych od spodu obudowy sprawiają, że konstrukcja obudowy jest bardzo zwarta. Nic w nim nie trzeszczy nie ugina się nawet przy mocniejszym dociśnięciu. Nikogo więc nie zdziwi wysoka ocena 9/10 pkt jaką przyznaliśmy za konstrukcję obudowy.

Ekran

Dell XPS 15z oferuje dobrej jakości matrycę o przekątnej 15,6 cali która pracuje w rozdzielczości 1920x1080 pikseli. Cechuje się ona wysoką jasnością i szerokimi jak na laptopy kątami widzenia. Jednak to co najbardziej zachwyca to duża rozdzielczość ekranu, która idealnie nadaje się do zastosowań multimedialnych i codziennej pracy. Z pewnością do tego laptopa nie będziesz musiał podłączać zewnętrznego monitora aby móc wygodnie pracować z kilkoma otwartymi oknami. Jeden mankament jaki zauważyliśmy to błyszcząca powłoka matrycy, która działa niemal jak lustro, dlatego ostateczną ocenę ekranu obniżyliśmy o jeden punkt - 9/10 pkt.

Wyposażenie

Dell XPS 15z oferuje większość z obecnie wykorzystywanych bezprzewodowych interfejsów (WiFi "a/g/n", Bluetooth 3.0) i gniazd: 1xUSB 3.0, 1x USB 2.0, 1x USB2.0/eSATA, HDMI, DisplayPort. Chociaż obudowa ma sporo miejsca to wszystkie gniazda oprócz jednego umieszczono z lewej strony obudowy. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, bo umieszczono je zbyt blisko siebie, co może utrudniać jednoczesne wykorzystanie kilu z nich. Tuż obok nich umieszczono pięć niewielkich diod i przycisk, służą one do szybkiego sprawdzania poziomu naładowania baterii, bez konieczności uruchamiania systemu.

Wydajność

Dell XPS 15z wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intela Core i5 2410M. To szybka jednostka (dwa rdzenie o prędkości 2,3-2,9 GHz) o dobrym współczynniku możliwości do ceny. Nadaje się do pracy z aplikacjami biurowy jak i multimedialnymi, sprawdzi się też w grach. Wspiera go 6 GB szybkiej pamięci RAM DDR3. System działa komfortowo i stabilnie. Laptop wyposażony jest w dwa układy graficzne: energooszczędny zintegrowany z procesorem układ Intela GMA HD 30000 i zewnętrzną kartę graficzną NVIDII GeForce GT 525M. Dzięki technologii NVIDII Optimus laptop potrafi automatycznie przełączać się pomiędzy układami graficznymi tak aby uzyskać optymalną wydajność i zużycie prądu. W praktyce wygląda to tak, że gdy uruchamiamy grę to aktywny jest zewnętrzny układ graficzny, który ma wyższą wydajność a gdy pracujemy na baterii to laptop go wyłącza i aktywuje energooszczędny układ zintegrowany w procesorze.

Dell XPS 15z chociaż wyposażony jest w zewnętrzną kartę graficzną to i tak w grach spisuje się słabo. Układ graficzny NVIDI GeForce GT525M nadaje się bardziej do zastosowań multimedialnych niż do najnowszych gier. Uruchomimy na nim raczej starsze tytuły, lub nowsze ale tylko w trybie DX9, bo wykorzystanie bardziej widowiskowej biblioteki DX 10 czy DX 11 powoduje zbyt duże obciążenie komputera.

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Dell XPS 15z

Czas pracy na baterii

Dell XPS 15z z uruchomionym systemem, bez dodatkowe obciążenia pobiera zaledwie 14 W czyli niewiele więcej niż netbook. Z aktywną zewnętrzną kartą graficzną NVIDII GeForce GT525 obciążony testem 3DMark06 Dell XPS 15z pobiera 73 W. Pamiętajmy jednak o tym że dzięki technologii NVIDII Optimus, gdy pracujemy na baterii domyślnie wykorzystywany jest układ graficzny zintegrowany w procesorze, który pobiera kilka wat energii dlatego Dell XPS 15z działa całkiem długo na baterii. W teście MobileMark2007 Productivity (symuluje pracę użytkownika z takimi aplikacjami jak: Adobe AcrobatReader 7.0, Illustrator CS2, Photoshop CS2, Apple Quicktime 7.1, Intervideo WinDVD 8, Macromedia Flash 8, Microsoft Office 2003 Pro, Microsoft Project 2003, Winzip 10.0) uzyskał wynik 302 minut.

Wnioski

Dell XPS 15z to jeden z fajniejszych laptopów multimedialnych jakie mieliśmy okazję testować, oferuje spore możliwości i dobre wyposażenie. Można się przyczepić do jego niskiej wydajności w grach ale za to długo działa na baterii. Bez problemu zastąpi stacjonarny komputer.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: