Dell XPS L502X

Dell XPS L502X to laptop, który z pewnością zrobi na Tobie wrażenie. Z zewnętrz przypomina toporne konstrukcje z przed kilku lat. Kiedy jednak go zaczniemy używać to odkryjemy że jest świetnie wykonany i ma swój niepowtarzalny styl do którego świetnie pasuje gruba i prosta obudowa.

Obudowa

Dell XPS L502X tuż po rozpakowaniu wywołał uśmiech na twarzy wielu osób, a to za sprawą swojego nietuzinkowego wyglądu a dokładniej grubej na prawie cztery centymetry obudowie. Co istotne, kiedy przyjrzymy mu się z bliska to okazuje się świetnie wykonanym laptopem, który ma swój charakter. Wiele zyskuje po otwarciu klapy monitora, bo wnętrze obudowy wykonane jest ze smakiem i dbałością o szczegóły. Nowoczesne, podświetlane na biało przyciski i diody, świetnie wykonana klawiatura i co najważniejsze szczotkowane aluminium, którym pokryto obudowę klawiatury prezentują się bardzo stylowo i nowocześnie. Szczególnie fajny jest ten kontrast pomiędzy zewnętrznym kształtem obudowy wyjętej "żywcem" z laptopów minionej epoki, a nowoczesnym wnętrzem. Osobiście bardzo mi się to spodobało, bo jak dla mnie dzięki temu Dell XPS L502X wyróżnia się wśród zalewu smukłych i coraz cieńszych laptopów. Czuć i widać że takie było też zamierzenie konstruktorów tego laptopa.

Klawiatura i touchpad

Dell XPS L502X można polecić każdej osobie, która dużo pracuje na laptopie, bo oferuje świetną klawiaturę i rewelacyjny touchpad. Klawiatura o wymiarach 30,5x10 cm (dł./szer.) wyposażona jest w nieduże szeroko rozstawione klawisze o lekko wygiętym profilu. Świetnie się na niej pracuje chociaż nie dysponuje osobną częścią numeryczną.

Dell XPS L502X oferuje jeden z największych touchpadów jakie mieliśmy okazję testować (10x5,5 cm). Jest on przy tym precyzyjny i obsługuje gesty. To jedna z najlepszych konstrukcji jakie mieliśmy okazję testować.

Ekran

Dell XPS L502X i w tym aspekcie pozytywnie zaskakuje, bo ekran o przekątnej 15,6 oferuje wysoką rozdzielczość 1920x1080 pikseli. Cechuje się ona szerokimi kątami widzenia, duża jasnością i dobrym kontrastem. Duża rozdzielczość przydaje się gdy pracujemy z kilkoma otwartymi oknami lub oglądamy filmy Full HD. Jej jedynym mankamentem jest błyszczące wykończenie matrycy, w której odbijają się refleksy świetlne.

Gniazda i interfejsy

Dell XPS L502X w przeciwieństwie do większości laptopów większość gniazd ma umieszczonych nie po bokach obudowy a z tyłu. Z prawej strony obudowy zamontowano jedynie napęd optyczny (TSSTcorp DVD+_RW TS-L633J) i gniazdo USB/eSATA. Z lewej pojedyncze gniazdo USB 3.0. Pozostałe gniazda (oprócz czytnika kart pamięci, który umieszczono z przodu obudowy) zmontowane z tyłu obudowy to: USB 3.0, gniazdo zasilania, Kensington Lock, LAN, HDMI i małe gniazdo DisplayPort. Brak VGA zbytnio nie przeszkadza zważywszy na dużą rozdzielczość wbudowanego monitora.

Oczywiście nie mogło zabraknąć dwóch popularnych bezprzewodowych interfejsów, czyli Wi-Fi "n" i Bluetooth (możemy je wyłączyć za pomocą klawisza funkcyjnego "F2").

Wydajność

Dell XPS L502X to multimedialny laptop, który wykorzystuje dwurdzeniowy procesor Intela Core i5 2410 i dwie karty graficzne: wbudowany w procesor układ GMA HD i zewnętrzny NVIDII GeForce GT 525M. Taka konfiguracja jest w stanie bez problemów poradzić sobie z pracą z aplikacjami biurowymi czy multimedialnymi - w tym np. odtwarzaniem zgranych na twardy dysk filmów Full HD. Spokojnie możemy też go wykorzystać do domowej obróbki zdjęć czy filmów. W nowych grach Dell XPS L502X spisuje się słabo bo zastosowany układ graficzny NVIDII jest dosyć wolny. Jego wydajność wystarcza na uruchomienie gier wykorzystujących DX9.

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Czas pracy na baterii

Dell XPS L502X to sporej wielkości laptop, który należy zaliczyć do komputerów DTR (Desktop Replacement) czyli mających zastąpić stacjonarny komputer. To laptopy, które z założenia nie oferują zbyt długiego czasu pracy na baterii. Dell XPS L502X w teście MobileMark 2007 Productivity (symulacja pracy użytkownika z takimi programami jak: ,Adobe AcrobatReader 7.0, Illustrator CS2, Photoshop CS2, Apple Quicktime 7.1, Intervideo WinDVD 8, Macromedia Flash 8, Microsoft Office 2003 Pro, Microsoft Project 2003, Winzip 10.0) pracował przez 241 minut. To całkiem dobry wynik jak na tego typu komputer.

Dell XPS L502X

Dell XPS L502X

Wnioski

Dell XPS L502X na początku wywołuje na ustakach uśmieszek, bo już dawno nie mieliśmy okazji testować tak "grubego" laptopa. Gdy się na nim popracuje dłużej to okazuje się dopracowaną konstrukcją, która z powodzeniem może zastąpić stacjonarny komputer do pracy i multimediów. Ma swój charakter a obudowa jest starannie wykonana. Dobre wyposażenie jak i szybki procesor to dodatkowe atuty tego modelu. Karta graficzna mogła by być wydajniejsza bo w grach Dell XPS L502X wypada słabo, ale do zastosowań multimedialnych jest w sam raz.

Zobacz inne testy laptopów


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: