Denon BDP-1610

Zalety:

  • Bardzo dobry obraz
  • Bardzo dobra jakość dźwięku
  • Efektowny wygląd

Wady:

  • Brak rozbudowanych funkcji multimedialnych
  • Dość powolny w działaniu

Najtańszy w ofercie Denona odtwarzacz Blu-ray zaskakuje bardzo dobrym brzmieniem.

Denon systematycznie rozbudowuje swoją ofertę odtwarzaczy Blu-ray. Przetestowaliśmy BDP-1610 – najnowszy i zarazem obecnie najtańszy model tego producenta, który w stosunku do poprzedników zdecydowanie lepiej wyposażono. Charakterystyczna stylistyka urządzenia nie została zmieniona. Odtwarzacz ma wysoką, dość potężną obudowę, która oferowana jest wyłącznie w kolorze czarnym. Jej front, mimo że został wykonany z plastiku do złudzenia przypomina aluminiowe panele stosowane w droższych modelach Denona. Umieszczono tu centralnie duży wyświetlacz na którym informacje są czytelnie prezentowane. Po jego prawej stronie zamontowano czytnik kart pamięci SD, kilka przycisków do obsługi podstawowych funkcji urządzenia oraz przycisk do zmiany ustawień rozdzielczości obrazu na wyjściu HDMI. Znajdujący się nad wyświetlaczem napęd optyczny, chociaż działa bardzo sprawnie, jest dość głośny - słuchając spokojnych nagrań z płyt CD-Audio słychać szum pracującego mechanizmu.

Funkcjonalność

Funkcjonalność modelu Denona, w stosunku do odtwarzaczy Blu-ray konkurencji (np. Samsunga, LG czy Sony) jest znacznie mniej rozbudowana. Nie ma takich rozwiązań jak obsługa Wi-Fi, czy odtwarzanie filmów za pośrednictwem sieci DLNA. Urządzenie jest dobrze wyposażone ale przede wszystkim w elementy niezbędne do dobrej obsługi płyt Blu-ray. Odtwarzacz oferuje obsługę funkcji BD Live. Zamontowane na jego tylnym panelu gniazdo Ethernet, po podłączeniu do Internetu umożliwia pobieranie dodatków do płyt Blu-ray czy aktualizację oprogramowania sterującego. Odtwarzacz ma także komplet dekoderów audio HD i może przesyłać do amplitunera zdekodowane ścieżki dźwiękowe(PCM). Niestety nie dysponuje wielokanałowymi wyjściami analogowymi – ma tylko stereo RCA. Dodatkowe możliwości daje urządzeniu wyposażenie go w czytnik kart SD – odtwarzacz potrafi obsługiwać zapisane na kartach zdjęcia cyfrowe JPEG, pliki audio MP3/WMA oraz filmy AVCHD i DivX HD.

Obraz i dźwięk

Jakość generowanego przez odtwarzacz obrazu jest bardzo wysoka. I to zarówno przy odtwarzaniu płyt Blu-ray jak i DVD, bo dysponuje procesorem wideo sprawnie zwiększajacym rozdzielczość sygnału do trybu 1080p. Obraz jest ostry, kontrastowy, z prawidłowymi przejściami tonalnymi barw i doskonałą gradacją czerni, dzięki czemu wszystkie szczegóły w ciemnych scenach są dobrze widoczne. Zamontowanie procesora wideo pozwala też na dokonywanie przez użytkownika samodzielnych zmian wielu parametrów obrazu. Jednak zdecydowanie najmocniejszą stroną urządzenia Denona okazała się jakość generowanego przez niego dźwięku. Ponieważ jest to najtańszy model w ofercie tego producenta, nie spodziewaliśmy się aż tak dobrego brzmienia. Okazało się jednak, że w porównaniu z odtwarzaczami Blu-ray LG czy Samsunga deklasuje on modele konkurencji. Oferowany dźwięk jest poziomie spotykanym w dobrych odtwarzaczach CD-Audio. I dotyczy to zarówno sygnału na wyjściu cyfrowym jak i analogowym stereo. Brzmienie jest pełne, z czystymi sopranami dobrze wypełnionym zakresem średniotonowym i głębokim, dynamicznym basem.

Pilot

Ergonomiczny, wykonany z dobrej jakości materiałów, z fosforyzującymi przyciskami.