Denon DVD-2500BT

Pierwszy odtwarzacz Blu-ray Denona (nazywany transportem), będący jednocześnie prawdziwie wideofilskim urządzeniem do wyświetlania filmów HD.

Denon długo zwlekał z wprowadzeniem do swej oferty odtwarzaczy Blu-ray. Przetestowaliśmy DVD-2500BT, pierwszy model tego producenta. Urządzenie spełnia normę BD 1.1, co oznacza, że potrafi także obsługiwać te płyty Blu-ray, które zawierają Bonus View, tzn. w trakcie odtwarzania filmu istnieje możliwość oglądania w wydzielonym na ekranie oknie materiałów dodatkowych, np. wywiadów z reżyserem czy aktorami. Zaletą DVD-2500BT jest jego szybki rozruch – po ok. 25 sekundach od włączenia gotowy jest do pracy (większość urządzeń konkurencji potrzebują na to ponad minutę).

Model ten został nazywany przez producenta nie odtwarzaczem, ale „transportem”, bo nie jest wyposażony w dekodery audio HD i ma minimalistyczny zestaw gniazd. Jego rolą jest dostarczenie, za pomocą jedynego złącza HDMI 1.3a, wysokiej jakości sygnałów audio i wideo. Dźwięk ośmiokanałowy ma być zdekodowany w dobrej klasy amplitunerze, a obraz przesłany dalej do wyświetlacza np.telewizora.

Ważący aż 9 kg odtwarzacz Blu-ray Denona został wykonany solidnie. Jego potężna obudowa (w kolorze srebrnym lub czarnym) jest wielowarstwowa, ponieważ ma redukować drgania i eliminować zakłócenia układów elektronicznych, mogących mieć negatywny wpływ na jakość sygnału. Urządzenie wyposażono w dopracowany konstrukcyjnie, z ekranowanym czytnikiem, napęd (S.V.H.), który pracuje bardzo szybko, cicho i stabilnie.

Dźwięk, dostępny na wyjściu HDMI urządzenia, oferowany jest w formie zakodowanego strumienia audio (np. w DTS HD Master Audio) lub poddanego obróbce przez układy odtwarzacza (LPCM i stereo). Chociaż jakość brzmienia w głównej mierze uzależniona jest od współpracującego z DVD-2500BT amplitunera, nasze testy wykazały, że w porównaniu z modelami konkurencji odtwarzacz Denona generuje dźwięk obszerniejszy, bogatszy w szczegóły i bardziej dynamiczny.

Oferowany przez odtwarzacz obraz jest również na niezwykle wysokim poziomie. Odtwarzany z dysków Blu-ray jest znacznie lepszy, niż w przypadku dotychczas testowanych przez nas modeli konkurencji. Różnica jest naprawdę spora i od razu widoczna. Obraz ma większą głębię, jest perfekcyjnie szczegółowy i ma lepiej nasycone, naturalne kolory.

Inna sytuacja jest w przypadku odtwarzania płyt DVD. Generowany przez urządzenie Denona obraz - przeskalowany do trybu 1080p - ma dobrą jakość, ale jest mniej ostry i ma gorzej wygładzone krawędzie od oferowanego przez BD-P2500 Samsunga .

Warto dodać, że urządzenie Denona potrafi także odtwarzać DivX-y (z płyt CD i DVD), lecz niestety polskie napisy ekranowe w formacie .txt nie są obsługiwane.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: