Desktop HDD ST4000DM000

Seagate Desktop HDD ST4000DM000 według nas jest najlepszym wyborem spośród klasycznych dysków desktopowych. Rywali miał dwóch: Hitachi DeskStar H3IK40003272SE i WD Green, ale od pierwszego jest tańszy i cichszy a od drugiego wydajniejszy. W testach mierzących wydajność wykonanych za pomocą programów HD Tune i CrystalDiskMark Seagate Desktop HDD ST4000DM000 wyprzedza o kilka procent dysk WD za to nieznacznie przegrywa z dyskiem Hitachi.

Ma też bardzo niski koszt gigabajta, 14 groszy to wynik, który klasyfikuje go na pierwszym miejscu z dyskiem WD Green o tej samej pojemności. Jest też o ponad 150 zł tańszy od dysku Hitachi (18 groszy za gigabajt). Pod względem głośności pracy dorównuje najlepszym modelom i oceniliśmy go na 8 pkt w 10 stopniowej skali. Dysk delikatnie szumi w stanie spoczynku a głowica pracuje cicho, także idealnie będzie nadawał się do budowy cichego komputera do pracy. Nie ma też tendencji do zbytniego nagrzewania się. Podczas ponad godzinnego testu temperatura obudowy dysku nie przekroczyła 40 stopni a odczytywana z diody termicznej wynosiła 42 stopnie. To o sześć stopni mniej niż alternowany nośnik Hitachi, który okazał się też głośniejszy (5 /10 pkt).

Seagate Desktop HDD ST4000DM000 dobrze wypadł w teście zapisywania różnej wielkości plików. Doskonale radzi sobie z pracą z większymi plikami, uzyskując w testach niewiele gorsze wyniki od dysku Hitachi . Zauważyliśmy też, że to jedyny spośród testowanych dysków, który ma na obudowie podaną szybkość z jaką pracuje (5900 obr./min). W przypadku pozostałych modeli, aby uzyskać tego typu informacje trzeba wchodzić na stronę producenta. To istotna informacja, która nawet przeciętnemu użytkownikowi może wskazać jakiej należy oczekiwać po nośniku wydajności. Co ważne dysk Seagate podobnie jak model Hitachi obraca się ze stałą a nie zmienną szybkością (WD Green). Dzięki czemu działa od niego szybciej.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: