Digitus DN-7059-1

Zalety:

  • Niska cena
  • Przyzwoite transfery

Wady:

  • Przeciętne możliwości

Digitus DN-7059-1 należy do najprzyjemniejszych niespodzianek testów. Jak na swoją cenę oferuje wyjątkowo dużo. Zawdzięcza to układowi z gatunku "wszystko w jednym" Railink RT3052, który obsługuje wszystkie konieczne interfejsy: radio 2,4 GHz z szerokim (40MHz) i wąskim kanałem, dekodery i kompresory, wyjście do dwóch anten nadawczych i odbiorczych jednocześnie, miejsce dla ośmiu identyfikatorów sieci, 128 bitowe WPA2, QoS, WMM (WiFi multimedia) pięcioportowy Ethernet w trybie Fast i translację adresów.

Digitus DN-7059-1 należy do najprzyjemniejszych niespodzianek testów. Jak na swoją cenę oferuje wyjątkowo dużo. Zawdzięcza to układowi z gatunku "wszystko w jednym" Railink RT3052, który obsługuje wszystkie konieczne interfejsy: radio 2,4 GHz z szerokim (40MHz) i wąskim kanałem, dekodery i kompresory, wyjście do dwóch anten nadawczych i odbiorczych jednocześnie, miejsce dla ośmiu identyfikatorów sieci, 128 bitowe WPA2, QoS, WMM (WiFi multimedia) pięcioportowy Ethernet w trybie Fast i translację adresów. Jest też wejście do WPS (WiFi Protected Setup). Producentowi wystarczy wlutować pamięci flash (4MB), SDRAM (16MB), i podłączyć anteny żeby użytkownik mógł cieszyć się 300 megabitami na sekundę teoretycznego transferu.

Do możliwości układu producent niewiele dołożył od siebie. Są filtry adresów IP i MAC, ale brakuje białej i czarnej listy. Mamy obsługę tuneli VPN i strefę zdemilitaryzowaną, za to nie ma VoIP-u. Nie nastręcza większych problemów instalacja. W standardowej konfiguracji sieci urządzenie pobiera adres z DHCP rutera i resztę wykonuje się z konfiguracyjnej strony WWW znalezionej pod tym adresem. W odwodzie jest program przeszukujący sieć, ale jego możliwości są ograniczone. Organizacja strony konfiguracyjnej pozwala na dokonanie wielu zmian w różnych miejscach i wspólnego ich wprowadzenia. Dzięki temu wystarczy jeden reset.

Chociaż same transfery pakietowe nie były rekordowe (TCP: 43 Mb/s), to sygnał dość łatwo radził sobie z odległością i przeszkodami. Te cechy uzyskały jedne z najwyższych ocen. Krótko trwało kopiowanie 200 GB w jednym (21 sekund) i 2553 plikach (1:24).