DrayTek Vigor 2710n

Zalety:

  • Wyjątkowe możliwości
  • Dobra wydajność
  • Daleki zasięg w otwartej przestrzeni

Wady:

  • Skomplikowana instalacja
  • Wysoka cena
  • Gorsze pokonywanie przeszkód

Ze względu na swoją cenę i wiele oryginalnych właściwości kombajny DrayTeka raczej nie są adresowane do indywidualnego użytkownika i dlatego niezbyt pasują do specyfiki naszego testu. Można założyć konto administratora z szerokimi możliwościami, na przykład ograniczenia transferu wybranym użytkownikom. Możliwy jest podział na cztery niezależne od siebie grupy zarówno wśród połączeń kablowych jak i bezprzewodowych, każda z osobnym serwerem nazw.

Ze względu na swoją cenę i wiele oryginalnych właściwości kombajny DrayTeka raczej nie są adresowane do indywidualnego użytkownika i dlatego niezbyt pasują do specyfiki naszego testu. Można założyć konto administratora z szerokimi możliwościami, na przykład ograniczenia transferu wybranym użytkownikom. Możliwy jest podział na cztery niezależne od siebie grupy zarówno wśród połączeń kablowych jak i bezprzewodowych, każda z osobnym serwerem nazw. W warunkach domowych raczej nieprzydatne. Urządzenie też może stać się fragmentem większej sieci (w trybie bridge lub repeater). Wyjątkowo długa jest lista czynników, które można wykorzystać do konfigurowania usługi QoS (adresy IP, protokoły, porty, czy kierunki ruchu). Bardzo rozbudowany jest firewall. Urządzenie ma port USB, ale tylko do usieciowienia drukarki. Nowszy firmware ma umożliwić postawienie serwera ftp na nośniku podłączonym przez ten port. Tych walorów nie punktowaliśmy, dlatego oceny za Możliwości i Ergonomię dla Vigora są niższe niż mógłby osiągnąć w teście bardziej pasującym do jego specyfiki.

Za to taryfie ulgowej nie podlegają pozostałe elementy testu. Instalacja nie przebiega najłatwiej, konieczne jest wykorzystanie do tego celu strony WWW. Znajdujący się tam kreator niczego nie wie o Neostradzie, dane konfiguracyjne do tej sieci oraz Net24 można znaleźć na dołączonej ulotce. Wpisanie ich wystarcza do nawiązania połączenia z Internetem, chociaż przydałby się wskaźnik postępu tego procesu. Instalacja sieci Wi-Fi także musi być dokonywana ręcznie. Do dyspozycji jest WPS w dwóch wersjach: z numerem PIN albo przyciskiem.

Urządzenie ma trzy anteny, ale ich działania nie widać. Transfery do kart Intela dwu i trzyantenowych są do siebie bardzo podobne. Wewnątrz sieci lokalnej na bliskie odległości przebiega bardzo sprawnie. Propagacja w otwartej przestrzeni odbywała się prawie bez strat w przeciwieństwie do przenikania sygnału przez przeszkody. Kopiowanie także przebiegało sprawnie. Wydajność 73 Mb/s i obsługa pliku w 19 milisekund należą do najlepszych osiągnięć wśród ruterów ADSL. Gdyby nie gorsza przenikalność przez przeszkody 2710n miałby szanse na zwycięstwo. A tak tylko miejsce w ścisłej czołówce.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier