DrayTek VigorFly 200

DrayTek VigorFly 200 może być podłączony do modemu szerokopasmowego przez ethernet albo przez port USB do modemu 3G telefonii komórkowej. Sieć lokalną obsługuje radio Wi-Fi w drafcie N, nadające w paśmie 2,4 GHz przez dwie stałe anteny oraz 4-gniazdkowy switch w standardzie stumegabitowym, z funkcją separacji portów.

Budowa

DrayTek VigorFly 200 jest dla tego producenta ruterem nowego rodzaju. Do tej pory rutery DrayTeka miały wiele funkcji przydatnych w dużych sieciach, tym razem do testów trafił model przeznaczony do instalacji niewielkich rozmiarów. Ale dalej pozostaje ponadstandardowy gdyż oprócz normalnego wejścia z Internetu przez gniazdko ethernetowe urządzenie ma wielofunkcyjny port USB, do którego można podłączyć także modem 3G i przez niego do globalnej sieci udostępnianej przez telefonie komórkowe. To samo gniazdko może służyć do udostępnienia drukarki lub zawartości pen-drajwa albo odpowiedniego HDD.

Możliwości

Z modeli profesjonalnych została opcja obsługi przez jeden ruter kilku wzajemnie nie widzących się sieci. Mamy także konto administratora, który z definicji ma nadzwyczajne uprawnienia i osobną ścieżkę profesjonalnej instalacji. Praca rutera jest zapisywana w logach, w wybranych przez użytkownika przypadkach pod wybrany adres może być wysyłany e-mail.

Zobacz również:

  • Routery/Modemy 5G - najlepsze urządzenia w 2023 roku
  • Najlepsze kamerki internetowe do 100 zł - przegląd najlepszych propozycji
DrayTek VigorFly 200

Urządzenie ma także rozbudowane funkcje multimedialne. W istocie rzeczy jest to bardziej szczegółowa niż zwykle postać funkcji Quality of Service (QoS). Mamy możliwość zarządzania priorytetami transferów dla czterech osobnych kategorii ruchu (dźwięku, video itd.). Bardzo rozbudowany jest firewall.

Wydajność

DrayTec VigorFly 200 imponuje wydajnością, chociaż nie wszystkie parametry ma na najwyższym poziomie. Chodzi o gniazdka ethernetowe, wykonane w standardzie stumegabitowym zamiast powszechnego już od dawna gigabita. Urządzenie ma dwie stałe anteny wykorzystywane zarówno do nadawania jak i do odbioru.

Testy transferów drogą radiową nie wypadły jednoznacznie. Propagacja w otwartej przestrzeni odbywała się z niezłą sprawnością w przeciwieństwie do przenikania sygnału przez przeszkody. Za to tempo kopiowania należało do najlepszych. 45 megabitów na sekundę dla pakietów TCP jest drugim wynikiem w teście. W typowym tempie przebiegała obsługa pliku.

Wyniki testu

DrayTek VigorFly 200
DrayTek VigorFly 200

Wnioski

DrayTek VigorFly 200 jest jednym z najlepszych ruterów w swojej grupie cenowej. Łączy urządzenia sieci domowej ze sobą i z Internetem dostarczanym przez łącze szerokopasmowe albo telefonię komórkową. Największymi konkurentami VigorFly 200 są Asus RT-N15, Belkin F5D8232-4 i Netgear WNR3500


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: