EA6700

Zalety:

  • Wysoka wydajność
  • Brak wystających anten
  • Oprogramowanie

Wady:

  • Wysoka cena

Nowoczesny router wyposażony w sześć anten zintegrowanych z obudową wykonaną z grubego plastiku, który zapewnia jej odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Mimo że nie ma wystających anten, na biurku zajmuje sporo miejsca (254 x 177 x 25 mm). W obudowie brak dodatkowych diod sygnalizujących pracę sieci bezprzewodowych.

Linksys EA6700 zgodny jest ze standardem AC1750 i oferuje najwyższą wydajność pracy sieci w standardzie n (450 Mb/s) i ac (1300 Mb/s). Ma cztery gniazda LAN (gigabitowe), gniazdo USB 2.0 i USB 3.0. Te ostatnie mogą służyć do podłączenia zewnętrznych pamięci, które zostaną udostępnione innym użytkownikom zalogowanym do sieci. Router pracuje bardzo cicho i stabilnie, pobiera też niewiele prądu (ok. 8 W przy standardowym obciążeniu).

Brak zewnętrznych anten nie wpływa na jakość funkcjonowania sieci bezprzewodowej. W naszym teście sieć była dostępna z każdego miejsca w 80-metrowym mieszkaniu. Instalacja routera nie sprawia trudności, wystarczy podłączyć go do prądu i połączyć z komputerem (najlepiej kablem sieciowym). Następnie należy wpisać jego adres IP w przeglądarce sieciowej. Specjalny kreator automatycznie konfiguruje połączenie internetowe i pomaga w dostosowaniu parametrów pracy sieci bezprzewodowych.

W testach Linksys wypadł bardzo dobrze – maksymalny transfer wykorzystaniem sieci IEEE 802.11ac sięgał 632 Mb/s. Średni transfer również był bardzo wysoki, bo wynosił aż 499 Mb/s. Spodziewaliśmy się też ponadprzeciętnych wyników w mniej sprzyjających warunkach, ale w tym wypadku router nie odstawał od średniej (maksymalny transfer na poziomie 213 Mb/s).