EASYTOUCH Speed E7400/2/320/DRW

Zalety:

  • Przystępna cena
  • Wolny slot na zewnętrzną kartę graficzną
  • Czytnik kart pamięci

Wady:

  • Słabej jakości zasilacz
  • Brak obsługi DX10
  • Trochę za głośna praca

Tani komputer dla mniej wymagających użytkowników, do gier się nie nadaje z uwagi na brak zewnętrznej karty graficznej, ale do pracy, surfowania po Internecie, amatorskiej obróbki zdjęć w zupełności wystarczy.

Gdy komputera używamy głownie do pracy, oglądania filmów, obróbki zdjęć z aparatu cyfrowego to w zupełności wystarczy nam dwurdzeniowy procesor, 2 GB pamięci operacyjnej - gdy chcemy używać najnowszego systemu Microsoft Vista, oraz pojemny twardy dysk. Inwestować w zewnętrzną kartę graficzną nie ma sensu, bo ta zintegrowana z płytą główną w zupełności wystarczy (w tym wypadku Intel GMA 3100). Warto jednak zainwestować w bardziej rozbudowaną płytę główną z slotem na kartę graficzna PCIExpress x16, tak aby w przyszłości móc łatwo zwiększyć wydajność komputera w grach.

Wnętrze

Zastosowana płyta główna Gigabyte GA-G31M-S2L wykonana jest w standardzie microATX, chociaż w obudowie zmieści się pełnowymiarowa płyta ATX. Wykorzystuje chipset Intela starszej generacji G31 i ma dosyć ascetyczne wyposażenie: cztery gniazda SATA (z tego tylko jedno jest wolne), dwa sloty pamięci (jedno wolne), oraz pojedynczy slot karty graficznej (PCI Express x16). W przyszłości będziemy mogli więc dołożyć zewnętrzną kartę graficzną i kolejny twardy dysk. Warto również dozbroić komputer o kolejny moduł pamięci, na razie 2 GB w zupełności wystarczą.

Wydajność

Komputer nie nadaje się do gier co potwierdzają wyniki naszych testów, zintegrowana karta graficzna nie obsługuje biblioteki DirectX 10, a uzyskane wyniki w 3DMarku06 to tylko 260 pkt. Zastosowany procesor Intela Core 2 Duo 7300 to dobry wybór do tego typu komputera, bo oferuje dobrą wydajność a przy tym ma spory zapas mocy w postaci łatwego podkręcania, nawet z użyciem standardowego układu chodzącego.

Komfort pracy

EASYTOUCH Speed E7400/2/320/DRW pomimo zainstalowania tylko jednego wentylatora w obudowie, braku zewnętrznej karty graficznej, jak na komputer do pracy jest trochę za głośny. Ponad 33 dB przy uruchomionym systemie może przeszkadzać gdy pracujemy w nocy (słychać jak komputer szumi), w ciągu dnia nie jest to głośność na którą będziemy zwracać uwagę. Jednak przy mocniejszym obciążeniu głośność wrasta do 36 dB co z kolei jest odczuwalne przez większość z nas jako wyraźny szum, który może przeszkadzać osobom, które lubią pracować w ciszy.

Kolejnym mankamentem jest zastosowany zasilacz, który o ile dobrze spisuje się w tej konfiguracji to nie budzi zaufania gdybyśmy chcieli zmienić procesor i kartę graficzną na wydajniejsze. Co prawda taki sam model zastosowano w komputerze PROcomp Speed E7400/2/320/4850-512/DRW z takim samym procesorem i karta graficzną ATI Radeon HD 4850, ale nie jest to dobry wybór, radzimy zainwestować w markowe rozwiązania.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier