ECS A780G-A

Mimo iż czasy największej popularności płyt głównych firmy ECS na naszym rynku są już dziś, przynajmniej na razie, przeszłością, firma ta nadal bardzo aktywnie promuje swoje produkty, a co ciekawe przedstawia nowe z częstotliwością nie mniejszą niż najpopularniejsze marki. ECS A780G-A to płyta dla procesorów AMD z podstawką AM2/AM2+, zbudowana z użyciem chipsetu AMD 780G.

Mimo iż czasy największej popularności płyt głównych firmy ECS na naszym rynku są już dziś, przynajmniej na razie, przeszłością, firma ta nadal bardzo aktywnie promuje swoje produkty, a co ciekawe przedstawia nowe z częstotliwością nie mniejszą niż najpopularniejsze marki. ECS A780G-A to płyta dla procesorów AMD z podstawką AM2/AM2+, zbudowana z użyciem chipsetu AMD 780G. Mostek północny płyty to AMD 780G zaś rolę mostka południowego pełni układ AMD SB700. Obsługuje ona łącze HT w wersji 3.0, pamięci DDR2 1066 MHz (kontroler zintegrowany w procesorze) i magistralę PCI-Express w wersji 2.0. Chipset ten jest układem bardzo uniwersalnym - zintegrowano w nim układ graficzny – Radeon HD 3200. Zapewnia on obsługę bibliotek DX10, dekodowanie materiału wideo: MPEG-2, VC-1 i H.264 oraz obsługę nowego złącza Display Port a także starszych HDMI i DVI. Pozwala więc na budowę uniwersalnego komputera bez konieczności instalacji dodatkowej karty graficznej.

Płyta ECS A780G-A stara się wykorzystać możliwości chipsetu, tak więc na jej tylnym panelu odnajdziemy złącze D-Sub i nowoczesne, bardziej użyteczne HDMI. Jeśli już zaczęliśmy od tej części płyty to oprócz wspomnianych złącz umieszczono tu także PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack karty dźwiękowej (kodek IDT), gniazdo RJ-45, sześć USB i pojedyncze eSATA. Jak na tego typu płytę to wystarczy, choć konkurencja oferuje więcej.

Mimo iż na ECS zastosowano bardzo prosty trójfazowy system zasilania, przeszła ona testy z wymagającym procesorem AMD Phenom X4 9850 Black Edition. Na płycie umieszczono dwa złącza PCI-Express x1, pojedyncze PCI-Express x16 i trzy PCI. Kłopoty zaczną się jeśli zechcemy zainstalować w niej dużą kartę graficzną – zasłonimy wówczas co najmniej jedno z pięciu złącz napędów SATA. Wprawdzie do płyty dołączono kable ze specjalnie wygiętą wtyczką, ale nie rozwiązuje to problemu – wtyczka jest i tak zbyt wysoka. W tanim komputerze raczej nie użyjemy drogich pamięci z rozbudowanymi radiatorami – gdyby jednak przyszło to komuś do głowy to ze względu na bardzo ciasne upakowanie gniazd modułów RAM, może być to niemożliwe. Największą bolączką płyty jest jej BIOS – bardzo prosty, wręcz prymitywny, w zasadzie uniemożliwiający overclocking. Nie będzie to kłopotem dla zwykłego użytkownika, ale jeśli ktoś chciałby zaoszczędzić poprzez kupno słabszego procesora a następnie zyskać na wydajności podkręcając go, to raczej opisywanej płyty powinien unikać.

ECS A780G-A posiada dość dużo wad jeśli traktować ją tą samą miarą co płyty do budowy bardzo wydajnego peceta dla doświadczonego użytkownika. Jeżeli jednak potraktować ją zgodnie z przeznaczeniem – jako tanią podstawę do prostego biurkowego lub domowego komputera, to opisane powyżej niedoskonałości niemal zupełnie tracą znaczenie.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: