ECS GF8200A Black Series

Być może zabrzmi to nieco kontrowersyjnie, ale jak się okazuje, jeśli tylko nie jesteśmy komputerowymi maniakami, od peceta oczekujemy dobrego działania i wykonywania podstawowych zadań to nie musimy inwestować w kosztowną płytę główną. Testowany przez nas model firmy ECS GF8200A Black Series wyposażony w podstawkę AM2+ doskonale wywiąże się z ww. zadań. Płytę zbudowano na chipsecie NVIDA GeForce 8200. Oznacza to pełne wsparcie dla procesorów podstawki AM2+ - HT 3.0, możliwość instalacji pamięci DDR2 1066 MHz. GeForce 8200 to także obsługa standardu PCI-Express 2.0 oraz zintegrowany rdzeń graficzny GeForce 8200 dzięki któremu możemy używać komputera bez instalacji dodatkowej karty graficznej.

Być może zabrzmi to nieco kontrowersyjnie, ale jak się okazuje, jeśli tylko nie jesteśmy komputerowymi maniakami, od peceta oczekujemy dobrego działania i wykonywania podstawowych zadań to nie musimy inwestować w kosztowną płytę główną. Testowany przez nas model firmy ECS GF8200A Black Series wyposażony w podstawkę AM2+ doskonale wywiąże się z ww. zadań. Wprawdzie skok ECS na wyższe segmenty rynku płyt głównych powiódł się nieszczególnie, ale za to w tych budżetowych firma dysponuje całkiem udanymi konstrukcjami. GF8200A Black Series należy właśnie do nich. Płytę zbudowano na chipsecie NVIDA GeForce 8200. Oznacza to pełne wsparcie dla procesorów podstawki AM2+ - HT 3.0, możliwość instalacji pamięci DDR2 1066 MHz. GeForce 8200 to także obsługa standardu PCI-Express 2.0 oraz zintegrowany rdzeń graficzny GeForce 8200 dzięki któremu możemy używać komputera bez instalcji dodatkowej karty graficznej. Mamy tutaj zapewnioną obsługę funkcji DX 10, wyjścia HDMI oraz dekodowanie sygnału HDCP. Chipset obsługuje także technologię NVIDIA Hybrid SLI – podnoszącą wydajność GeForce Bost oraz energooszczędną HybridPower.

W rozmieszczeniu elementów płyty nie ustrzeżono się pewnych błędów – długa karta graficzna może zasłonić jedno lub dwa złącza SATA a gniazda pamięci umieszczono zbyt blisko siebie i samego gniazda procesora. Fatalnie zaprojektowano zabezpieczenie karty graficznej przed wysunięciem się ze swojego złącza – przy uwalnianiu karty musimy posłużyć się śrubokrętem. Poza tym jednak nie jest źle – na płycie umieszczono dość dużo złącz kart rozszerzeń – jedno PCI-Exspress x16, dwa PCI-Express x1 i trzy PCI. Na tylnym panelu znajdziemy sześć USB (dodatkowe sześć można podpiąć do odpowiednich złącz na płycie), gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack karty dźwiękowej, RJ-45 a nawet bardzo cenne eSATA. Oprócz tego znajdziemy złącza przypisane do zintegrowanego rdzenia graficznego - D-Sub i HDMI. Atutem może być także umieszczenie na płycie przycisków RESET i POWER, choć w tego typu konstrukcji nie są one czymś szczególnie istotnym. Wydajność płyty nie odbiega od markowych konstrukcji z tym chipsetem. Podobnie jest z wydajnością zintegrowanej grafiki – wystarczy do zabawy starszymi grami. ECS nie sprawiał kłopotów podczas testów, mimo wykorzystania wymagającego procesora Phenom X4 9850 BE. Zważywszy na przeznaczenie płyty, jej bardzo prosty BIOS nie jest dużą wadą. ECS GF8200A Black Series to dobra płyta, która zapewni stabilną pracę komputerowi domowemu lub biurowemu.