ECS790GXM-A

Zalety:

  • Duża elastyczność konstrukcji, Sprawny zintegrowany układ graficzny, Bardzo przystępna cena

Wady:

  • CorssFire w wersji x8, Kiepski BIOS, Brak DVI, eSATA i IEEE1394.

Chipset AMD 790GX+SB750 daje producentowi płyty możliwość stworzenia urządzenia niezwykle uniwersalnego. Nie dość, że dzięki swym walorom użytkowym nie ustępuje on znacznie 790FX to jeszcze posiada zintegrowany układ graficzny o bardzo dobrych jak na tego typu rozwiązanie właściwościach. Nic zatem dziwnego, że producenci chętnie sięgają po te układy. Wśród nich znalazła się także znana firma ECS proponując płytę ECS 790GXM-A.

Chipset AMD 790GX+SB750 daje producentowi płyty możliwość stworzenia urządzenia niezwykle uniwersalnego. Nie dość, że dzięki swym walorom użytkowym nie ustępuje on znacznie 790FX to jeszcze posiada zintegrowany układ graficzny o bardzo dobrych jak na tego typu rozwiązanie właściwościach. Nic zatem dziwnego, że producenci chętnie sięgają po te układy. Wśród nich znalazła się także znana firma ECS proponując płytę ECS 790GXM-A. Zintegrowany w chipsecie rdzeń graficzny to Radeon HD 3300. Podczas naszych testów spisał się on znakomicie pozwalając na granie w wiele względnie świeżych tytułów, choć oczywiście wymagał przy tym ograniczenia rozdzielczości i poziomu szczegółów. Poza tym pozwala na odtwarzanie filmów Full HD. Ich oglądanie na dużym ekranie ułatwia wyjście HDMI. Oprócz tego, że karta ma dostęp do maksymalnie 512 MB pamięci komputera, na płycie umieszczono także 128 MB specjalnie dla niej przeznaczonej pamięci. Właśnie ten czynnik znakomicie podnosi wydajność grafiki.

Oczywiście istnieje możliwość instalacji karty graficznej w gnieździe PCI-Express x16 a nawet dwóch takich kart pracujących w trybie CorssFire x8. Oprócz dwóch gniazd PCI-Express x16 na płycie umieszczono także dwa PCI-Express x1 i dwa PCI. Cztery gniazda pamięci upakowano bardzo cianso, tak więc trzeba uważać z doborem modułów RAM – szerokie radiatory są tutaj wykluczone. Da się je za to łatwo wymieniać bez demontowania karty graficznej. Sześć złącz napędów SATA odsunięto dość daleko od pierwszego PCI-E x16, tak więc karta graficzna nie będzie ich zasłaniała. Jeśli zdecydujemy się na dwie duże karty może już pojawić się kłopot.

Szkoda, że projektanci nie zdecydowali się na usunięcie jednego z SATA i wprowadzenie zamiast niego złącza eSATA na tylnym panelu. Na płycie umieszczono także pojedyncze złącze ATA dla dwóch napędów starszego typu i FDD dla archaicznych dyskietek (w ZUS-ie na pewno się przyda ). Mimo iż system zasilania procesora to proste czterofazowe rozwiązanie, producent zapewnia, że nie ma problemu z funkcjonowaniem procesorów o TPD 140 W. Dość niekorzystnie umieszczono gniazdo zasilania 8-pin – blisko procesora, tuż za tylnym panelem, odsunięte od brzegu płyty i wciśnięte pomiędzy radiatory – poprowadzenie kabla może być kłopotliwe. Na tylnym panelu płyty umieszczono gniazda PS2 myszy i klawiatury, sześć USB, pięć mini-jack, optyczne SPDIF i dwa RJ-45 kart sieciowych. Oprócz tego oczywiście HDMI, D-Sub i kolejny ukłon w stronę zwolenników historii – RS232. Brakuje za to DVI.

W BIOSie płyty umieszczono kilka funkcji używanych przy overclockingu a do tego podaje on informacje tak istotne jak podstawowe napięcia zasilania. Jednakże całość jest dość skromna a do tego urządzona w bardzo chaotyczny i niekonsekwentny sposób. Na plus za to zaliczamy możliwość podkręcenia zintegrowanego układu graficznego i regulacji szybkości dedykowanej do niego pamięci.

Płyta ECS 790GXM-A pozostawia dość mieszane wrażenia. Jak większość produktów tej marki, nie jest na pewno przeznaczona dla overclockerów i posiada kilka małych niedociągnięć. To wszystko jednak zauważy tylko osoba pasjonująca się komputerami – przeciętny użytkownik, traktujący zamknięta obudowę za stan normalny, nie powinien na opisywany produkt narzekać.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier