EIZO FORIS FX2431

EIZO wprowadziło na rynek nową linię monitorów LCD – przeznaczona do domowej rozrywki serię „Foris”. Pierwszy model z nowej „rodziny” produktów EIZO to 24-calowy FX2431 wyposażony w panel o rozdzielczości 1920x1200 pikseli. Przystosowano go do wyświetlania obrazu nie tylko z komputera, ale także z wielu innych źródeł. Do wyboru są aż dwa wejścia HDMI oraz po jednym wejściu kompozytowym, komponentowym i S-Video. W wyposażeniu znajduje się też pilot zdalnego sterowania.

EIZO wprowadziło na rynek nową linię monitorów LCD – przeznaczona do domowej rozrywki serię „Foris”. Pierwszy model z nowej „rodziny” produktów EIZO został oznaczony symbolem FX2431. Przystosowano go do wyświetlania obrazu nie tylko z komputera, ale także z wielu innych źródeł. Z tyłu użytkownik znajdzie różnego rodzaju złącza sygnałowe. Do wyboru są aż dwa wejścia HDMI, do których można podłączyć takie urządzenia, jak odtwarzacz Blu-ray, konsole do gier nowej generacji czy komputer. Zastosowano także wejścia kompozytowe, komponentowe i S-Video, które mogą obsłużyć sygnał z urządzeń audio-wideo (odtwarzacze i nagrywarki DVD, tunery satelitarne czy konsole PlayStation Portable).

Możliwości i wyposażenie

Monitor dysponuje panelem o rozdzielczości 1920x1200 pikseli i przekątnej nieco ponad 24 cale. Pozwala to z powodzeniem na odtwarzanie filmów w rozdzielczości Full HD. Jak przystało na model multimedialny pierwszy Foris dysponuje dwoma wbudowanymi głośnikami o mocy 2W. W okolicy panelu sterowania zlokalizowano czujnik oświetlenia, dzięki któremu monitor dostosowuje jasność do panujących w pomieszczeniu warunków oświetleniowych.

W zestawie z monitorem producent dostarcza także pilota zdalnego sterowania. Pozwala na szybkie wykonywanie ustawień, jak też wybór źródła sygnału. Można nim też sterować trybem Picture-in-Picture, umożliwiającym wyświetlanie jednocześnie dwóch obrazów z dwóch różnych źródeł, np. z komputera (okno główne) i ze sprzętu AV (dodatkowe okno). Użytkownik może regulować przezroczystość i położenie okna z sygnałem z drugiego źródła.Foris FX2431 daje możliwość wyświetlania obrazu w trybie 1080/24p, co może zainteresować miłośników kina domowego.

Jeden monitor, kilka komputerów

Monitor pozwala na jednoczesne podłączenie do czterech komputerów – aby to zrealizować trzeba wykorzystać wejścia DVI-D, D-Sub oraz dwa HDMI. W monitorze pojawiła się nowa funkcja, nazwana Auto USB Selection. Umożliwia ona wykorzystanie tylko jednej klawiatury i jednej myszy do obsługi dwóch komputerów podłączonych poprzez porty upsteam USB (złącza USB znajdują się z tyłu obudowy monitora).

Jakość obrazu

Wykonaliśmy dwa testy jakości obrazu – przed kalibracją (przy ustawieniach fabrycznych) oraz po kalibracji za pomocą profesjonalnych narzędzi i oprogramowania). W pierwszym teście monitor wyświetlał obraz w nieco niższej, niż uznawanej za wzorcową, temperaturze barwowej (6105 stopni Kelvina zamiast 6500 stopni). Jak w większości przypadków, monitor był ustawiony do wyświetlania obrazu zbyt jasnego (aż 316,5 cd/m2, podczas, gdy nie zaleca się przekraczania 150-200 cd/m2). Ustawienie dużej jasności przyczynia się do wzrostu kontrastu – przed kalibracją był dość wysoki – 944:1.

Po wykonaniu kalibracji i zmniejszeniu jasności do 150 cd/m2 kontrast spadł do 492:1. Monitor otrzymał całkiem przyzwoite (choć nie najwyższe) noty za odwzorowanie barw i ostrość. Dobre rezultaty monitor uzyskał w próbie określającej równomierność podświetlenia – badanie 5 punktów (centrum i narożniki) wykazało równomierność na poziomie 93,6%.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: