EIZO FlexScan EV2313W

EV2313W jest monitorem panoramicznym przeznaczonym do zastosowań domowych lub biurowych. Zastosowano panel typu TN o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i przekątnej 23 cale. Matryca jest krawędziowo podświetlana białymi diodami LED, co sprzyja oszczędności energii – po kalibracji ograniczającej poziom jasności do około 150 cd/m2 monitor konsumuje zaledwie 22,6W! To tylko 60-70% poboru podobnego panelu wykorzystującego „jarzeniówki” - lampy CCFL. Monitor może otrzymywać sygnał pochodzący z analogowego interfejsu D-Sub oraz cyfrowych standardów: DVI i najnowszym DisplayPort. Ogólnie obraz, jaki emituje ten monitor oceniamy dobrze. Jedynym mankamentem może być stosunkowo niski kontrast.

EV2313W jest monitorem panoramicznym przeznaczony do zastosowań domowych lub biurowych. Zastosowano panel typu TN o rozdzielczości Full HD (1920 x 1080) i przekątnej 23 cale. Matryca jest krawędziowo podświetlana białymi diodami LED, co sprzyja oszczędności energii – po kalibracji ograniczającej poziom jasności do około 150 cd/m2 monitor konsumuje zaledwie 22,6W! To tylko 60-70% poboru podobnego panelu wykorzystującego „jarzeniówki” - lampy CCFL.

Monitor może otrzymywać sygnał pochodzący z analogowego interfejsu D-Sub oraz cyfrowych standardów: DVI i najnowszym DisplayPort.

Budowa

Monitor nie wyróżnia się specjalnie pod względem konstrukcji ani wzornictwa. EIZO, podobnie jak NEC, w dalszym ciągu oferuje wzornictwo proste, bez ozdobników w postaci lustrzanych błyszczących plastików, przezroczystych krawędzi (w czym specjalizuje się Samsung) czy udziwnień konstrukcyjnych jakie ostatnio prezentował AOC (w modelu F22s+) czy Asus (w MS246H). Klasyczny (może dla niektórych przez to mało atrakcyjny) monitor jest dobrze dopracowany pod względem ergonomii. Można go podnosić, obracać i pochylać. Osoby dużo pracujące z tekstami docenią możliwość obracania w płaszczyźnie panelu (pivot). Dzięki zastosowaniu podświetlenia ledowego konstruktorzy zredukowali grubość obudowy – jest o 48% cieńszy od starszych odpowiedników CCFL i 41% od nich lżejszy.

Funkcja Auto EcoView

Na przedniej części obudowy umieszczono czujnik światła, który dostosowuje jasność panelu do panujących warunków oświetleniowych – automatyka ma zapewniać optymalne dla użytkownika ustawienia. Chodzi o to by na przykład w różnych porach dnia ekran nigdy nie był zbyt jasny lub zbyt ciemny (najczęściej problemy z jasnością dostrzegamy, gdy do pomieszczenia będą wpadały promienie porannego lub popołudniowego słońca). Rozwiązanie ma wpływać na mniejsze zmęczenie oczu użytkownika, a także obniżenie zużycia energii – producent informuje o oszczędności sięgających nawet 40% ( porównanie odnosi się do sytuacji, kiedy funkcja Auto EcoView jest wyłączona, a poziom jasności jest ustawiony na 100%). Ma to szczególne znaczenie w zastosowaniach biurowych, gdzie pracownicy z rzadka dostosowują jasność monitora do panujących warunków, ustawiając „uniwersalny” zdaniem większości parametr: jasność 100%

Czujnik ruchu

Model EV231W został wyposażony w czujnik obecności użytkownika przed monitorem. „EcoView Sense” - jak nazywa się wykorzystująca czujnik funkcja - przełącza monitor w tryb oszczędności energii, kiedy nie wykryje ruchu przed monitorem przez 40 sekund. Przywraca normalny tryb pracy po powrocie użytkownika na stanowisko pracy. EcoView Sense odróżnia obiekty ruchome od nieruchomych, więc wykrycie w zasięgu czujnika np. oparcia krzesła nie przeszkodzi mu w przełączeniu urządzenia w tryb oszczędności energii

Testy jakości obrazu

Monitor został dość dobrze przygotowany przez producenta. Jeszcze przed kalibracją wykazywał bardzo poprawną temperaturę barwową – 6592 kelwiny. Całkiem przyzwoicie na ustawieniach fabrycznych też oddaje barwy – parametr delta E wynosi zaledwie 9 jednostek. Po kalibracji temperatura barwowa jest niemal idealna, a odchylenie odwzorowania barw spada do 5 jednostek, co jest dobrym rezultatem.

Ostrość obrazu, czas reakcji i odwzorowanie przejść tonalnych oceniamy bardzo dobrze. Niestety monitor wykazuje dość niski kontrast – tylko 390:1 po kalibracji i zmniejszeniu jasności do poziomu 150 cd/m2.

Przebieg gradientu szarości

Przed kalibracją temperatura barwowa szarości zmienia się nieznacznie, ale za to w charakterystyczny i dość oryginalny sposób. W przedziale czerni od 0 do IRE 40 szarości są zbyt zimne, powyżej IRE 40 (czyli jaśniejsze odcienie szarości) stają się nieco za ciepłe. Sytuacja nieco poprawia się po kalibracji.