EIZO FlexScan EV2315W

Zalety:

  • dobra ergonomia
  • zmechanizowana podstawa

Wady:

  • wysoka cena
  • przeciętna matryca

EIZO FlexScan EV2315W jest wyposażony w panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cali. Matryca LCD typu TN jest podświetlana diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu. Podstawa pozwala na obrót we wszystkich osiach i podniesienie ekranu. Monitor ma dwa gniazdka D-Sub oraz DVI (z HDCP) i wbudowane głośniki.

Budowa

EIZO FlexScan EV2315W nie jest, wbrew tradycjom firmy, monitorem dla grafików, a tylko do pracy biurowej, ale stwarza jego użytkownikom komfortowe warunki. Przede wszystkim chodzi o w pełni zmechanizowaną podstawę, która pozwala na obrót monitora we wszystkich osiach, także na pracę w trybie portretowym, oraz na regulację wysokości ekranu. Monitor został wyposażony w panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cali. Matryca LCD typu TN jest podświetlana diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu. Jasność (250 cd/m2), kontrast (1000:1), czasy reakcji (5 ms) i kąty widzenia (160/170 stopni) są typowe dla tego rodzaju matrycy. Monitor ma dwa gniazdka do podłaczenia źródła sygnału, D-Sub oraz DVI (z HDCP). Jest też wejście audio do pary głośników.

Możliwości

Producent przygotował kilka predefiniowanych profili obrazu (Paper, Movie, sRGB i dwa do ustawienia przez użytkownika). Oprócz tego mamy bogaty zestaw regulacji indywidualnych (jasność, kontrast, gamma, temperatura, nasycenie, odcień, wzmocnienie, reset). Predefiniowany tryb “Paper" symuluje wygląd zadrukowanego papieru i pomaga uniknąć zmęczenia oczu podczas czytania długich dokumentów. EcoView Optimizer łagodzi różnice w poziomie bieli. Wiele uwagi poświęcono minimalizacji zużycia energii. Instrukcja jest spolonizowana.

Wydajność

Gniazdko, którym dociera sygnał jest identyfikowane automatycznie, można też źródło wybrać w mwnu. W profilach użytkowanika można ręcznie wyregulować wzmocnienia czerwieni, zieleni i niebieskiego. Fabryczna kalibracja monitora nie jest dobra. W czasie testów poprawiliśmy współczynnik dE z 14 do 4,6 i temperaturę barwową z 6700 do 6400, ale kosztem obniżenia kontrastu z 800 do 650:1. Na lepszy wynik nie pozwoliła charakterystyka wzmocnienia czerwieni, odmienna od pozostałych luminoforów. Ciemne szarości wypadły fatalnie. Ekran podświetlony był równomiernie poza nieco ciemniejszym miejscem z prawej strony. Uzyskane 94% jest dobrym wynikiem. Monitor zużywa tylko 28W w czasie pracy i jedynie 0,1W podczas czuwania.

Wyniki testu

Wnioski

EIZO FlexScan EV2315W byłby bardzo dobrym monitorem gdyby nie dość przeciętna matryca. Na półkach sklepowych będzie konkurować z Philipsem 241P3LYES, Iiyamą ProLite B2475HDS-B1 i BenQ E24-5500.