EIZO FlexScan EV2315W

Ranking: Najbardziej oszczędne monitory LCD - LED 2011

EIZO FlexScan EV2315W jest wyposażony w panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cali. Matryca LCD typu TN jest podświetlana diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu. Podstawa pozwala na obrót we wszystkich osiach i podniesienie ekranu. Monitor ma dwa gniazdka D-Sub oraz DVI (z HDCP) i wbudowane głośniki.

Budowa

EIZO FlexScan EV2315W nie jest, wbrew tradycjom firmy, monitorem dla grafików, a tylko do pracy biurowej, ale stwarza jego użytkownikom komfortowe warunki. Przede wszystkim chodzi o w pełni zmechanizowaną podstawę, która pozwala na obrót monitora we wszystkich osiach, także na pracę w trybie portretowym, oraz na regulację wysokości ekranu. Monitor został wyposażony w panoramiczny ekran o rozdzielczości 1920x1080 pikseli i przekątnej 23 cali. Matryca LCD typu TN jest podświetlana diodami umieszczonymi przy krawędzi ekranu. Jasność (250 cd/m2), kontrast (1000:1), czasy reakcji (5 ms) i kąty widzenia (160/170 stopni) są typowe dla tego rodzaju matrycy. Monitor ma dwa gniazdka do podłaczenia źródła sygnału, D-Sub oraz DVI (z HDCP). Jest też wejście audio do pary głośników.

Możliwości

Producent przygotował kilka predefiniowanych profili obrazu (Paper, Movie, sRGB i dwa do ustawienia przez użytkownika). Oprócz tego mamy bogaty zestaw regulacji indywidualnych (jasność, kontrast, gamma, temperatura, nasycenie, odcień, wzmocnienie, reset). Predefiniowany tryb “Paper" symuluje wygląd zadrukowanego papieru i pomaga uniknąć zmęczenia oczu podczas czytania długich dokumentów. EcoView Optimizer łagodzi różnice w poziomie bieli. Wiele uwagi poświęcono minimalizacji zużycia energii. Instrukcja jest spolonizowana.

Zobacz również:

  • Nowości dla graczy i nie tylko od AOC oraz Philips

Wydajność

Gniazdko, którym dociera sygnał jest identyfikowane automatycznie, można też źródło wybrać w mwnu. W profilach użytkowanika można ręcznie wyregulować wzmocnienia czerwieni, zieleni i niebieskiego. Fabryczna kalibracja monitora nie jest dobra. W czasie testów poprawiliśmy współczynnik dE z 14 do 4,6 i temperaturę barwową z 6700 do 6400, ale kosztem obniżenia kontrastu z 800 do 650:1. Na lepszy wynik nie pozwoliła charakterystyka wzmocnienia czerwieni, odmienna od pozostałych luminoforów. Ciemne szarości wypadły fatalnie. Ekran podświetlony był równomiernie poza nieco ciemniejszym miejscem z prawej strony. Uzyskane 94% jest dobrym wynikiem. Monitor zużywa tylko 28W w czasie pracy i jedynie 0,1W podczas czuwania.

Wyniki testu

EIZO FlexScan EV2315W
EIZO FlexScan EV2315W
EIZO FlexScan EV2315W

Wnioski

EIZO FlexScan EV2315W byłby bardzo dobrym monitorem gdyby nie dość przeciętna matryca. Na półkach sklepowych będzie konkurować z Philipsem 241P3LYES, Iiyamą ProLite B2475HDS-B1 i BenQ E24-5500.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: