ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

ESET Internet Security to pakiet antywirusowy, przeznaczony dla użytkowników domowych. Jak sprawdza się w codziennym użytkowaniu.?

ESET Internet Security to produkt, który ma za zdanie nie tylko ochronić użytkowników przed szkodnikami z sieci, ale również umożliwić kontrolę treści, aby dzieci nie przeglądały stron dla nich nieprzeznaczonych. Będzie także w stanie pomóc w odzyskaniu skradzionego laptopa lub komputera. Testujemy jego możliwości, aby sprawdzić, czy warto zainwestować w ten produkt.

ESET Internet Security - instalacja i pierwsze kroki

Aby zainstalować ESET Internet Security, musimy pobrać instalator ze strony producenta. Jest to niewielki plik, mający nieco ponad 5 MB. Po jego pobraniu klikamy na ściągnięty plik i następnie czekamy na pobranie głównych składników antywirusa, co również powinno przebiec szybko. Po instalacji możemy wybrać jedną z kilku opcji rozpoczęcia pracy: wprowadzić klucz licencyjny (otrzymywany na podany w momencie zakupu adres e-mail), użyć menedżera licencji (wymaga posiadania konta w my.eset.com), rozpocząć 30-dniowy okres próbny lub zakupić licencję. Po wybraniu odpowiedniej opcji przechodzimy do kolejnego kroku, w którym możemy włączyć system informacji zwrotnych LiveGrid (umożliwia dwustronną komunikację pomiędzy chronionym urządzeniem a chmurową bazą danych producenta) oraz aktywować praktyczny moduł wykrywania potencjalnie niepożądanych aplikacji. Przez "niepożądane aplikacje" program rozumie takie elementy, które co prawda nie zagrażają bezpieczeństwu, ale mogą mieć bardzo negatywny wpływ na wydajność urządzenia.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

Po uruchomieniu kolejny wybór - możemy włączyć kontrolę rodzicielską oraz moduł antykradzieżowy. Czy warto? Jeśli z sieci korzystają dzieci - jak najbardziej. Co do modułu antykradzieżowego, czyli Anti-Theft - również warto go użyć, ale jest to rozwiązanie dedykowane przede wszystkim osobom korzystającym z laptopa. W przypadku zgubienia lub kradzieży urządzenia pomoże nam to w jego lokalizacji. Moduł umożliwia założenie konta-widma, na które będzie logować się znalazca/złodziej, a które ma wbudowane narzędzia do wykonywania zrzutów ekranu, przekazywania obrazów z kamery oraz sprawdzania geolokalizacji maszyny. Jeśli istnieje konto widmo, urządzenie użyje go jako konta domyślnego i automatycznie się do niego zaloguje. Uniemożliwi to logowanie się za pomocą innych kont użytkowników oraz uzyskiwanie dostępu do danych użytkownika.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

W przypadku kradzieży możemy wejść z dowolnego innego urządzenia na swoje konto ESET, a tam wybrać opcję Brakuje mojego urządzenia. Wówczas na utraconej maszynie rozpocznie się wykonywanie zdjęć przy użyciu kamerki internetowej, a inny mechanizm rozpocznie wykonywanie zrzutów ekranu. Dobrym rozwiązaniem jest możliwość ustawienia wiadomości, która zostanie wyświetlona znalazcy laptopa. Nie ma problemu, aby umieścić dane kontaktowe, jak na przykład numer telefonu czy adres e-mail. To należy policzyć programowi na plus.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

ESET Internet Security - menu główne i możliwości

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

Menu główne aplikacji jest przejrzyste i zawiera trzy główne funkcje - skanowanie komputera, ochronę bankowości internetowej oraz monitor sieci domowej. Pozostałe znajdują na bocznym panelu. Skanowanie komputera umożliwia sprawdzenie albo całego systemu lub tylko wybranych plików - możemy je przeciągnąć do okienka. Użytkownik ma wybór, co robić po zakończeniu operacji - wyłączyć maszynę, uruchomić ponownie, wprowadzić ją w stan uśpienia lub hibernacji.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

Ochrona bankowości internetowej to moduł, który umożliwia nam otwieranie stron banków w bezpiecznej wersji używanej przeglądarki. Wykorzystywana jest domyślna, a różnice, jakie wprowadza antywirus ESET, to blokowanie wszelkich prób śledzenia wpisywanych znaków (zwłaszcza przez keyloggery i podobne oprogramowanie szpiegujące) oraz wyłączenie wtyczek i rozszerzeń. Bezpieczna przeglądarka uruchamia się domyślnie po wejściu na stronę banku. Choć nie obejmuje swoim działaniem szybkich płatności i przelewów (jak Przelewy24.pl), użytkownik może ręcznie dodawać kolejne adresy internetowe, które zostaną objęte jej działaniem.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

Monitor sieci domowej ma za zadanie wychwytywanie szkodników w transferze danych oraz ruterze. Obejmuje wszystkie podpięte do niego urządzenia, a po kliknięciu na wybrane uzyskujemy możliwość jego od sieci, poznanie adresów IP oraz MAC oraz używanego przez urządzenie systemu operacyjnego. Użytkownicy zaawansowani mogą także "pogrzebać" w ustawieniach samego rutera, jednak nie doradzamy tego mniej doświadczonym użytkownikom. ESET ma właściwości domyślne ustawione w sposób uniwersalny, co powinno sprawdzić się przy każdym modelu.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

Warto zwrócić uwagę na Ustawienia, gdzie kryje się szeroki wachlarz opcji związanych z każdym aspektem ochrony. Wszystkie możemy włączyć lub wyłączyć za pomocą przycisku, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

ESET Internet Security - użytkowanie i skuteczność

Skoro mamy już opisane wszystkie funkcje i możliwości, czas odpowiedzieć na pytanie zadane na początku tekstu, czyli jak ESET Internet Security sprawdza się w codziennym użytkowaniu? Odpowiedź może być tylko jedna: solidnie. Podczas całego okresu używania wchodziliśmy na różne witryny (w tym specjalnie na szkodliwe) i za każdym razem, gdy pojawiało się niebezpieczeństwo, program wszczynał alarm. Nie zdarzył się także żaden atak wirusa, malware itp. Stawiana przez ESET IS zapora skutecznie odgradzała system od zagrożeń i niebezpieczeństw, a ponieważ jego działanie jest "lekkie", nie odczuwa się pracy programu w tle podczas korzystania z internetu, w tym oglądaniu multimediów online czy grania. Zaimplementowano tu zresztą specjalny tryb dla graczy - wszelkie powiadomienia są blokowane dopóki jest włączony. Przyda się to nie tylko do zabawy, ale również podczas prezentacji czy oglądania filmów.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

Dodatkowa zaletą jest oferowana wtyczka do poczty Outlook - skanuje nasze maile na obecność szkodników oraz phishingu, zapewniając dodatkową ochronę podczas przeglądania poczty. W module kontroli rodzicielskiej przygotowano kilkanaście kategorii związanych z treściami nieodpowiednimi dla nieletnich, dzięki czemu nie trzeba wszystkiego wybierać ręcznie. Można także wprowadzać wyjątki od zasad, a sam moduł chroniony jest hasłem, co zapobiega nieautoryzowanym zmianom.

Co się tyczy ogólnej ochrony - nie wypada nie wspomnieć, że ESET Internet Security został oceniony bardzo wysoko w prestiżowych testach AV Institute, co już samo w sobie jest dobrą rekomendacją.

ESET Internet Security - zdecydowanie wart polecenia

Jeśli szukasz programu, który będzie pracować niezauważalnie, a zarazem zapewni Ci solidną i mocną ochronę - ESET Internet Security doskonale spełni te wymagania. Dodając to tego liczne możliwości dodatkowe, przejrzysty, przyjazny dla użytkownika interfejs oraz skuteczność, otrzymujemy produkt, który jest bliski ideału. Pojedyncza subskrypcja obejmuje jedną maszynę na okres 12 miesięcy. Dostępna jest w atrakcyjnej cenie, co stanowi kolejną z wielu zalet ESET Internet Security.

ESET Internet Security - recenzja programu antywirusowego na rok 2020

Lenovo Legion Y540-15IRH 15,6" Intel® Core™ i5-9300HF - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10