EVGA nForce750i SLI

Zalety:

  • Dobre rozłożenie elementów
  • Wysoka jakość wykonania

Wady:

  • Wysoka cena
  • Mocno nagrzewający się chipset
  • Ograniczona funkcjonalność

Jeszcze nie tak dawno chcąc korzystać z procesora Intela i kart NVIDII w systemie SLI musieliśmy nabyć bardzo drogie płyty z chipsetem nForce 680i SLI obsługujące SLI x16 i tanie z układami nForce 650i SLI obsługujące SLI x8. Dziś ta sytuacja uległa zmianie – do naszej dyspozycji są tylko bardzo drogie "790", i "780" oraz niestety, niewiele ustępująca im ceną "750".

Jeszcze nie tak dawno chcąc korzystać z procesora Intela i kart NVIDII w systemie SLI musieliśmy nabyć bardzo drogie płyty z chipsetem nForce 680i SLI obsługujące SLI x16 i tanie z układami nForce 650i SLI obsługujące SLI x8. Dziś ta sytuacja uległa zmianie – do naszej dyspozycji są tylko bardzo drogie "790", i "780" oraz niestety, niewiele ustępująca im ceną "750". Testowana płyta EVGA nForce 750i SLI kosztuje ponad 700 zł. To zdecydowanie zbyt wygórowana cena jak za dość prostą konstrukcję obsługującą w dodatku jedynie tryb SLI x8.

Chipset płyty to układy zbliżone do tych z "780", ale pozbawione nForce 200. Tym samym wracają do tradycyjnego podziału ról, ale też cechują się znacznie niższą praktycznością. Na płycie umieszczono dwa złącza PCI-Express x16, jedno PCI-Express x1 i trzy PCI. Jak na tak drogą konstrukcję zdumiewa wyposażenie obejmujące zaledwie cztery gniazda SATA. Sześciofazowy system zasilania procesora dobrze radzi sobie nawet z bardzo wymagającymi układami.

Rozbudowany układ chłodzenia, jak się okazuje wcale nie jest zbytkiem – mimo braku nForce 200 , całość i tak nagrzewa się dość mocno. Cztery gniazda dla modułów DDR2 mogą łączenie obsłużyć do 8 GB RAM o częstotliwości pracy do 800 MHz. Rozłożenie elementów płyty jest dobre, a jakość wykonania stoi na bardzo wysokim poziomie.

Płytę EVGA nForce 750i SLI trudno niestety polecić. Ograniczona funkcjonalność w stosunku do droższych modeli, a jednocześnie wysoka cena czynia z niej konstrukcję mało atrakcyjną.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier