EVGA nForce780i SLI FTW

Zalety:

  • Możliwość użycia trzech współpracujących kart graficznych
  • Dobre rozłożenie elementów
  • Wysoka jakość wykonania

Wady:

  • Wysoka cena
  • Mocno nagrzewający się chipset

System CrossFire AMD wspierany jest zarówno przez samo AMD jak i, co może zaskakiwać, Intela. Zarówno jeden jak i drugi producent dysponuje bardzo udanymi chipsetami obsługującymi więcej niż jedną kartę graficzną. Do czasów upowszechniania się Core i7 oraz płyt z chipsetem X58, miłośnicy SLI są skazani wyłącznie na płyty z chipsetami NVIDII. Taką płytą jest model EVGA nForce780i SLI FTW z chipsetem nForce 780i SLI.

System CrossFire AMD wspierany jest zarówno przez samo AMD jak i, co może zaskakiwać, Intela. Zarówno jeden jak i drugi producent dysponuje bardzo udanymi chipsetami obsługującymi więcej niż jedną kartę graficzną. Do czasów upowszechniania się Core i7 oraz płyt z chipsetem X58, miłośnicy SLI są skazani wyłącznie na płyty z chipsetami NVIDII. Taką płytą jest model EVGA nForce780i SLI FTW z chipsetem nForce 780i SLI. Największą zaletą opisywanej płyty jest możliwość zastosowania aż trzech kart graficznych pracujących w trybie 3-way SLI. W połączeniu z wydajnym procesorem pozwala to na bezproblemowe granie w nowe tytuły przy ustawieniu wysokich rozdzielczości ekranu. Chipset nForce 780i SLI składa się z trzech układów: tradycyjnego mostka północnego nForce 780i SLI SPP, mostka południowego (nForce 780i SLI MCP) oraz, będącego sekretem możliwości chipsetu – układu nForce200. Ten ostatni przejmuje od mostka północnego obsługę linii PCI-Express dla dwóch złącz x16 w standardzie PCI-E 2.0. Obsługa trzeciego ze złącz spoczywa na mostku południowym. Nadal może ono pracować w trybie x16, ale w specyfikacji 1.0. Wadą chipsety NVIDII jest bardzo duży pobór prądu i wysoka emisja ciepła.

Na EVGA nForce780i SLI FTW umieszczono cztery gniazda pamięci DDR2. Może ona pracować z szybkością niemal niezależną od FSB, co pozwala na znacznie elastyczniejszy ich dobór niż w przypadku chipsetów Intela czy AMD. Płyta cechuje się wysoką jakością wykonania. Za zasilanie procesora odpowiada ośmiofazowy system. Bardzo rozbudowany układ chłodzenia możemy wspomóc dołączanym jako wyposażenie dodatkowe wentylatorem. Oprócz trzech PCI-Express x16, umieszczono na niej także pojedyncze PCI-Express x1 i dwa PCI. Wśród gniazd zabrakło niestety eSATA. Na płycie znajdziemy za to przyciski POWER, RESET i wyświetlacz POST. Rozłożenie elementów jest dobre, nie będzie powodowało powstawania konfliktów pomiędzy kartami rozszerzeń, a innym wyposażeniem.

Podczas testów EVGA wykazała się dobrą wydajnością i wysoką stabilnością pracy. Kłopoty pojawiły się przy użyciu pamięci szybszych niż 800 MHz, ale to być może wina naszych testowych modułów. Zalecamy więc łącznie płyty z pamięciami mającym certyfikat NVIDII. Niestety mocno nagrzewający się chipset wymusza użycie dołączonego wentylatora. Dla fanów kart NVIDII pracujących w tandemie lub trójcy opisywana płyta może być ciekawą propozycją.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier