EVGA nForce790i SLI FTW

Zalety:

  • Ogromna liczba złącz
  • Bardzo dobre rozłożenie elementów
  • Wysoka jakość wykonania

Wady:

  • Bardzo wysoka cena
  • Mocno nagrzewający się chipset

Chcąc zbudować komputer z dwoma lub trzema współpracującymi kartami NVIDII i procesorem dla podstawki LGA775 musimy kupić płytę główną z chipsetem tego samego producenta co układów na kartach. Decyzja dotyczyć może tylko rodzaju pamięci w jakie wyposażymy peceta – jeśli mają to być DDR3, odpowiednim chipsetem będzie nForce 790i SLI. Właśnie takie układy są sercem płyty EVGA nForce790i SLI FTW.

Chcąc zbudować komputer z dwoma lub trzema współpracującymi kartami NVIDII i procesorem dla podstawki LGA775 musimy kupić płytę główną z chipsetem tego samego producenta co układów na kartach. Decyzja dotyczyć może tylko rodzaju pamięci w jakie wyposażymy peceta – jeśli mają to być DDR3, odpowiednim chipsetem będzie nForce 790i SLI. Właśnie takie układy są sercem płyty EVGA nForce790i SLI FTW. Chipset NVIDII wspiera wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania i pozwala na użycie dowolnego procesora z oferty Intela z podstawką LGA775. Mało jednak prawdopodobne by decydując się na budowę potężnego komputera do gier, użytkownik zastosował procesor niższej klasy. Właściwie to swą specyfiką opisywana płyta niemal wymusza zastosowanie jedynie najdroższych dostępnych układów. Chipsety NVIDII wolne są od przypadłości ich Intelowskich rywali – ścisłej zależności szybkości pracy pamięci od FSB. Tak więc jeśli gdzieś warto używać pamięci DDR3 szybszych niż 1333 MHz, to właśnie na płytach z układem nForce 790i SLI.

Na płycie zastosowano cyfrową, ośmiofazową sekcję zasilania procesora, pozwalającą na utrzymanie stabilnej pracy nawet z mocno podkręconym układem czterordzeniowym. Mimo iż "790" to dwa, a nie jak w przypadku "780" trzy układy, emisja ciepła nadal pozostaje na bardzo wysokim poziomie. By nie dopuścić do przegrzewania się komputera, na płycie, oprócz bardzo rozbudowanego zestawu radiatorów połączonych rurkami cieplnymi, zastosowano także instalowany na radiatorze mostka północnego wentylator. Wydatnie wspiera on rozpraszanie ciepła, a przy tym nie hałasuje zbyt dokuczliwie.

Konstrukcja z logo EVGA cechuje się ogromną liczbą różnego rodzaju złącz. Karty rozszerzeń możemy umieszczać w trzech gniazdach PCI-Express x16 (także tryb 3-way SLI), dwóch PCI-Express x1 i dwóch PCI. Dzięki dodatkowemu układowi JMB, płyta obsługuje aż dziewięć napędów SATA, a także jeden eSATA. Podłączyć można także dwa napędy IDE. Sześć portów USB znajdziemy na tylnym panelu, dodatkowe cztery podłączyć da się z płyty.

Na tylnym panelu umieszczono także dwa gniazda RJ-45, PS2 myszy i klawiatury, sześć mini-jack, optyczne i elektryczne SPDIF oraz pojedyncze IEEE1394 (drugie podłączamy z pinów na płycie). Przy takiej liczbie gniazd zdumiewa poprawność rozłożenia elementów płyty, nawet pamięci da się wymieniać bez demontowania karty graficznej. A przecież do naszej dyspozycji są także przyciski Power, Reset i wyświetlacz stanów POST BIOSu. Niewielkie zastrzeżenia można mieć tylko do umieszczenia czterech gniazd SATA ale w żadnym razie nie są one przez coś zasłonięte, a jedynie nieco trudniej dostępne.

EVGA nForce790i SLI FTW jest udaną, niezwykle praktyczną i przemyślną płytą dla komputerów z kilkoma kartami graficznymi NVIDII i bardzo wydajnym procesorem. Niestety jej wadą jest cena przekraczająca 1000 zł.