EasyTouch Sauron ET-6404

To jedna z nielicznych kamer internetowych wyposażona w aż osiem diod LED, które możemy włączyć gdy rozmawiamy z kimś w nocy. Dodatkową zaletą jest przystępna cena oraz możliwość ręcznej regulacji siły podświetlenia.

Pomysł na wbudowanie kilku diod w obudowę kamery, tak aby przy niesprzyjających warunkach oświetleniowych doświetlić twarz nie jest nowy. Niektórzy producenci stosują nawet diody świecące światłem podczerwonym, które nie jest widzialne przez oko ludzkie a dzięki odpowiednim filtrom i oprogramowaniu rozjaśnia naszą twarz w ciemności. Sauron ET-6404 wyposażony jest w aż 8 diod LED świecących światłem białym, których jasność możemy regulować ręcznie. W kablu, który służy do podłączania kamery do komputera wbudowany jest regulator, którym w razie potrzeby zwiększamy lub redukujemy silę podświetlenia. To prosty i jak się okazuje praktyczny pomysł bo kamery możemy używać w zastępstwie małej lampki nocnej do np. podświetlenia klawiatury. Nie musimy nawet uruchamiać komputera, wystarczy że włączony będzie zasilacz w komputerze.

Kamera wyposażona jest w matrycę typu CMOS o rozdzielczości 1,3 MPixela (dane producenta) co pozwala rejestrować obraz wideo o maksymalnej rozdzielczości 1280x960 pikseli. Podstawka umożliwia zamocowanie kamery na monitorze LCD, laptopie jak i blacie biurka. We wszystkich przypadkach zapewnia odpowiednią stabilność. Ostrość regulujemy ręcznie za pomocą pierścienia obiektywu. Kamerę możemy obracać wokół własnej osi jak i w mniejszym stopniu w pionie.

Podłączamy ją do gniazda USB w komputerze i do gniazda mikrofonu karty dźwiękowej.

Dołączone oprogramowanie jest dosyć ubogie bo zawiera tylko aplikację AMCap, do rejestrowania zdjęć i nagrywania sekwencji wideo. Sterownik urządzenia oprócz standardowych opcji do regulacji generowanego obrazu, pozwala na uruchomienie cyfrowego powiększenia ekranu, włączenie opcji śledzenia ruchów twarzy. Niestety działa ona dużo gorzej niż droższych kamerach Logitecha czy też Creativa. Dostępne są również filtry graficzne jak i cyfrowe ramki które nakładane są na obraz w czasie rzeczywistym.

Jakość generowanego obrazu niestety nie zachwyca, w rozdzielczości 640x480 pikseli widać wyraźną pikseloze, brak jest szczegółowości chociaż na potrzeby internetowych komunikatorów jest wystarczający. Nie można mieć za to większych zastrzeżeń do prędkości rejestrowania sekwencji wideo która zarówno w rozdzielczości 320x240 pikseli jak i 640x480 przekraczała 25 kl/s.

EasyTouch Sauron ET-6404 to kamera o przeciętnej jakości generowanego obrazu (6/10 punktów) i spartańskim oprogramowaniem, pracuje jednak szybko i dostępna jest za niewielkie pieniądze dlatego jest dobrym wyborem dla osób ceniących tanie i funkcjonalne produkty.