Edimax AR-7265WnA

Zalety:

  • Kompletne spolszczenie
  • Bezproblemowa instalacja

Wady:

  • Mały zasięg
  • Przeciętne transfery

Edimax AR-7265WnA należy do popularnej grupy kombajnów wykorzystujących układy Ralinka do rutera i Trendchipa do asymetrycznego modemu. Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz i poza połączeniem radiowym w tempie 300 Mb/s, w którym wykorzystuje dwie anteny do nadawania i trzy do odbioru, oferuje także stumegabitowe łącza do Ethernetu.

Edimax AR-7265WnA należy do popularnej grupy kombajnów wykorzystujących układy Ralinka do rutera i Trendchipa do asymetrycznego modemu. Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz i poza połączeniem radiowym w tempie 300 Mb/s, w którym wykorzystuje dwie anteny do nadawania i trzy do odbioru, oferuje także stumegabitowe łącza do Ethernetu. Jedno na zewnątrz i cztery na potrzeby sieci lokalnej. Z sieci bezprzewodowej może korzystać do 20 użytkowników. Interfejs ADSL ma typowe parametry: 24 Mb/s podczas pobierania i jeden Mb/s w przeciwną stronę.

Edimax jest wzorowo spolszczony. Mamy nie tylko polską instrukcje instalacji i użytkowania, ale także w tym języku jest konfiguracyjna strona WWW. Instalacja podłączenia do Internetu jest banalnie prosta. Wystarczy uruchomić kreatora, wybrać kraj, operatora, w wypadku Neostrady wpisać nazwę użytkownika i hasło. Konfiguracja za pomocą strony WWW ma pożyteczną cechę zapisywania zmian ustawień dokonanych na poszczególnych kartach do tymczasowej bazy i potem jednorazowego wpisania ich do rutera. Mniej sukcesów odnieśliśmy w konfigurowaniu lokalnej sieci bezprzewodowej. Edimax nie chciał przełączyć się do prędkości charakterystycznych dla trybu N. Nie można było wymusić tego ustawienia w części konfiguracyjnej. Problemy z utrzymaniem nawet niewielkiego transferu ujawniły się w trakcie testu kopiowania. Urządzenie bardzo szybko rozgrzewało się i robiło sobie przerwę na ochłonięcie. Tak zachowywało się kilka kombajnów, ale nawet wśród nich Edimax grał rolę marudera. Transfer pakietowy, średni w bezpośrednim sąsiedztwie odbiornika, bardzo szybko maleje ze wzrostem odległości. Pod tym względem Edimax także okazał się outsiderem.

Kombajn jest przeznaczony dla masowego użytkownika i brakuje mu kilku zaawansowanych możliwości. Obsługuje tunele VPN (Pass Through), QoS i DMZ, ale nie wspomaga telefonii internetowej. Z automatycznej automatyzacji można wykorzystać Wi-Fi protected setup w wersji z podaniem PIN-u albo synchronicznym naciśnięciem przycisku. Ruter dysponuje filtrem adresów IP i MAC oraz czarną listą. Do dyspozycji jest inspekcja pakietów. Można także wypełnić listę zabronionych aplikacji. Do zarządzania urządzeniami UPnP służy funkcja EZview.


Zobacz również
Laptop dla czołgisty
GE63VR 7RE RAIDER - stworzony do gier